Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kopírování Snapchatu bylo dost. Facebook uvádí na iOS klon oblíbené sítě Pinterest

Vzhledem k tomu, jak obrovské jméno má na trhu společnost Facebook, může se její šéf Mark Zuckerberg dovolovat dělat kroky, které mohou být tak trochu na hraně. Nejde však pouze o uživatelská data a na ně navázané kontroverze, ale také o kopírování funkčních prvků od konkurenčních služeb, které jsou následně implementovány do platforem pod Zuckerbergovým velením.

Typickým příkladem je Instagram, nyní jedna z nejzásadnějších sociálních sítí na světě s více než miliardou měsíčně aktivních uživatelů. Dost možná by žádný natolik masivní boom neodehrál, kdyby Facebook (mateřská firma Instagramu) neokopíroval důležité rozhraní od služby Snapchat. Respektive takzvaná stories, krátká uživatelská videa, která po jednom dni zmizí.

Netaktně si Instagram od Snapchatu vzal také proslulé obličejové filtry nebo zprávy s omezenou dobou, kdy budou dostupné k přečtení. Podobných detailů je celá řada a byť Facebook nepostupoval příliš férově, tyto „krádeže“ fungují a patří ke klíčovým formátem celé sociální sítě, kterou před osmi lety za miliardu dolarů koupil. Nyní se ukazuje, že Snapchat nemusí být jedinou platformou.

Protože Facebook pokrývá celou řadu oblastí, samotná sociální síť slouží i jako místo pro hledání inspirací ve všemožných činnostech. Ostatně v tomto poli působí i platforma Pinterest, která patří mezi velké hráče v oboru pro kreativní a originální nápady. Od módy až po domácnost nebo vaření. Zuckerbergův gigant se však patrně nechce spokojit s tím, že hledání inspirace bude na Facebooku pouze druhořadou činností, a proto přichází s novou aplikací.

Ta se jmenuje Hobbi a podle očekávání velmi připomíná zmíněný Pinterest, co se týče zaměření a grafického rozložení. Pracuje na ní takzvaný produktový experimentální tým Facebooku, který má za úkol navrhovat nové služby a zkoušet, jak dobře se uchytí na trhu. V minulosti se třeba postaral o aplikaci pro tvorbu memů Whale nebo sociální síť Bump.

Nyní je jeho nejnovější zkouškou právě Hobbi, kde lidé mohou hledat inspiraci pro vaření, pečování o zahradu, designování domácnosti, vychytávání outfitových doplňků a podobně. Ostatně záleží pouze na tom, co tam lidé budou ve výsledku sdílet. Obdobně jako na Pinterestu.

Novinka je zatím dostupná na App Storu ve Spojených státech a je otázkou, kdy se rozšíří do více míst. Původně začínala v poměrně netradičních zemích, a sice Kolumbii, Belgii, Španělsku a Ukrajině.

Komentáře