Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Microsoft připravuje antivir pro iOS. Chce nabídnout zvýšenou ochranu před malwarem a phishingem
Satya Nadella, CEO Microsoftu (Foto: Fortune Brainstorm TECH/Flickr)

Mobilní zařízení jsou stále často vnímány spíše jako telefony než malé počítače, beze zbytku jimi však jsou – se všemi výhodami i nevýhodami, které přináší. Podobně jako na desktopu je otázkou, zda je třeba shánět antivirový software, nebo si vystačíme s ochranou zabudovanou přímo v systému. Microsoft si myslí, že ne, a proto chystá vlastní antivir pro iOS.

Výrobce Windowsu v roce 2017 po dlouhodobém snažení ukončil vývoj své mobilní platformy, protože nebyl schopen vedle iOS a Androidu získat na trhu dostatečně silnou pozici. Místo toho tak nyní na telefonech vydělává nabízením softwaru pro Apple a Google. CNBC v tomto směru vyjmenovává kancelářský balík Microsoft Office, klávesnici SwiftKey, cloudové služby a hru Minecraft (a jí podobné).

Platformy Applu jsou už dlouho vnímány jako v zásadě imunní proti virům a malwaru, pokud by si je uživatel do počítače kvůli nepozornosti nenainstaloval sám. Mnohé testy nicméně ukázaly, že ve skutečnosti situace není tak jednoduchá a Mac může být v některých případech dokonce více zranitelný než Windows.

Většinou to i kvůli malé rozšířenosti macOS na trhu neplatí, takže průměrní uživatelé si s dodatečnou ochranou nemusí příliš lámat hlavu. Pro ty, kteří si chtějí být jistí, pak byl loni představen antivir Microsoft Defender, přičemž obdobné produkty mají v nabídce samozřejmě také jiné společnosti jako třeba český Avast.

Stejným způsobem Microsoft přistupuje k ochraně iOS. V zásadě jediným způsobem, jak se do mobilní platformy Applu může dostat malware, je prostřednictvím vysoce kontrolovaného App Storu, v systému se ale vždy může objevit díra. Korporátní viceprezident Microsoftu Rob Lefferts v rozhovoru řekl: „Jsou vcelku bezpečné, ale vcelku bezpečné není totéž, co bezpečné. Malware se na těch platformách (iOS a Android, pozn. red.) objevuje.“

Zatímco Android umožňuje instalovat zcela neověřené aplikace mimo oficiální obchod Google Play, iOS nic podobného nedovoluje. Stále je však náchylný na phishing, kdy se software nebo web vydává za důvěryhodný, ale ve skutečnosti se jen snaží získat osobní data uživatele.

Bezpečnostní software pro iOS nabízí také český Avast

Phishingové útoky mohou probíhat i přes mail nebo zprávy, zcela tedy obcházejí zabezpečení systému. Microsoft Defender má za cíl nabídnout nástroje, které podobné hrozby rozeznají a upozorní uživatele, že by danému subjektu neměl věřit. Může tedy například pracovat s obsáhlou databází nedůvěryhodných zdrojů nebo analyzovat zdrojový kód stránky pro vyhledání možných problémů.

Komentáře