Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Politicky angažovaný Apple. Nová sekce Apple News nabízí pokrytí amerických voleb bez dezinformací
Aplikace Apple News má novou sekci Election 2020 pokrývající letošní americké prezidentské volby

Aplikace Apple News si při představení snažila zakládat na dodržování novinářské etiky a poskytovat svým odběratelům spolehlivé ověřené informace. V zásadě se jedná o agregátor zpráv kurátorovaný lidskými redaktory, kteří každý den vybírají ty nejdůležitější události ze světa. Nyní Apple v aplikaci představil speciální sekci soustředící se výhradně na průběh amerických prezidentských voleb.

Ačkoliv Češi ani jiné národy při jeho výběru samozřejmě nemají žádné slovo, prezident Spojených států má výrazný vliv dalece přesahující hranice své domovské země. Proto je v zájmu všech, aby se co nejlépe předcházelo možným pokusům o ovlivnění letošních voleb. Podle výsledků několika vyšetřování se přitom na zvolení Donalda Trumpa v roce 2016 podílely rozsáhlé dezinformační útoky na sociálních sítích a internetu obecněji.

Twitter se tak rozhodl letos žádné politické reklamy nezveřejňovat. Facebook na druhou stranu spíše odmítá prakticky jakoukoliv formu cenzury, respektive zadržování příspěvků, které nejsou v rozporu s jejich pravidly zakazujícími zejména šíření pornografie a násilí.

Platformy jako Apple News už kvůli svému kurátorskému přístupu nemohou být považovány za jakoukoliv formu veřejného prostoru, takže se mohou pro mnohé stát mnohem spolehlivějším zdrojem informací. Stačí jen věřit schopnostem redaktorů a médií, na jejichž články odkazují.

Sekce s profily jednotlivých kandidátů

Mezi ty patří ABC News, CBS News, CNN, FiveThirtyEight, Fox News, NBC News, ProPublica, Reuters, The Los Angeles Times, The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post, TIME, USA Today a další. Lidé s alespoň základní orientací v amerických médiích si všimnou, že se tento seznam snaží o nestrannost, jelikož zahrnuje tradičně neutrální, spíše levicově i spíše pravicově orientované zdroje.

Tento bod zdůrazňuje také Apple, podle něhož zvláštní sekce 2020 Election from Trusted News Sources nabízí nejkompletnější nestrannou nabídku volebních zpráv na trhu. Kromě toho slibuje pokrytí všech zásadních momentů od doby spuštění sekce až po prezidentskou inauguraci na začátku roku 2021. Samotné zprávy mají být doplněny komplexními analýzami z různých úhlů pohledu, nejaktuálnější přehled volebních odhadů a výsledků na mapě.

Voličům je pak poskytnut rozepsaný seznam nejzásadnějších aspektů americké politiky a pozice jednotlivých kandidátů. Uživatelé aplikaci budou navíc moci přímo v ní sledovat živý přenos demokratických debat od televize ABC News. Totéž umožní také aplikace Apple TV na všech podporovaných zařízeních.

Aktuální zprávy, přehled politických témat a vzdělání v identifikaci lživých zpráv

Jelikož si Apple uvědomuje, že jeho služba ani zdaleka neexistuje ve vakuu, nezapomněl ani na sekci popisující, jak funguje tvorba a šíření „misinformací“, jak je poznat a do budoucna se jim vyhnout. Tento bod přitom může být vůbec nejdůležitější, protože mnoho lidí v tomto ohledu zkrátka nedisponuje potřebnými zkušenostmi. 

Aplikace Apple News je v současnosti dostupná pouze na území Spojených států, Velké Británie, Kanady a Austrálie, nová sekce Election 2020 pak pouze v USA. S americkým Apple ID do ní mohou získat přístup i uživatelé z jiných zemí.

Komentáře