Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Sledujte videa během práce. Nový macOS prohlížeč Glaze zefektivňuje prokrastinaci i produktivitu

Práce na počítači je někdy nuda. V tomto bodě často nastupuje prokrastinace, poskytující chvilkové uspokojení, nakonec ale vzdaluje dokončení požadovaného úkolu. Kdysi byly jejím prostředkem v liště „schované“ šachy nebo Solitaire, v dnešní době komplexního multitaskingu a všudypřítomného připojení jsou možnosti téměř neomezené. Zde má místo prohlížeč Glaze, který umožňuje v pozadí sledovat seriály a pracovat při nich.

Navržená situace vůbec není zneužitím nové „produktivní“ aplikace pro macOS. Naopak, přímo ve sloganu jasně uvádí svou hlavní funkci: „Dívej se na videa při práci“. Důležité je ovšem použití slova „při“ a ne „místo“, Glaze má totiž za cíl prokrastinaci zefektivnit, doslova ztransparentnit a proměnit ji na pozadí toho, co máme dělat.

Jedná se o jednoduchý webový prohlížeč zaměřený zejména na podporu stránek s mediálním obsahem, tedy YouTube, Netflix a podobně. Na první pohled se kromě výrazně zjednodušené funkcionality téměř neliší od Chrome nebo Safari. Na rozdíl od nich ale není určen pro soustředěné prohlížení webu.

Jednoduchý prohlížeč obsahuje hlavně panely, transparentnost a uzamčení pozice (Foto: Glaze)

To znamená, že jeho dvěma hlavními funkcemi je transparentnost a schopnost uzamknout pozici. První funkce je poměrně zřejmá – vedle adresního řádku se nachází ikonka, pod kterou se skrývá posuvník nastavující průhlednost okna i jeho obsahu, tedy webu nebo videa. Zamknutí pozice pak znamená, že bude kurzor Glaze na pracovní ploše rozeznávat, takže je možné klikat na okna aplikací nacházejících se „pod ním“.

Glaze pochopitelně nemusí být použit pouze pro, ideálně nepříliš intenzivní, rozptýlení od práce, ale také k jejímu zlepšení. Vývojář Angelo Perrello uvádí například sledování instruktážních videí pro software, zatímco s ním pracujeme. Největší výhodou oproti klasickému prohlížeči je tak možnost lepšího zužitkování dostupného místa na displeji.

Komentáře