Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Steve Wozniak je stále zaměstnancem Applu. Chodí mu výplata, do fungování firmy ale nijak nemluví
Steve Wozniak (Foto: Thomas Hawk / Flickr

Ačkoliv byl vždy ve stínu Steva Jobse, nebýt jeho, nikdy by Apple nevznikl. Steve Wozniak patří mezi zásadní inženýry druhé poloviny minulého století a především je veřejností brán jako spoluzakladatel společnosti, která změnila svět. Byl to on, kdo v garáži Jobsových rodičů navrhl první počítač Applu, sestrojil ikonický Apple II a nastavil jakýsi inženýrský standard, z něhož firma následující roky vycházela.

V roce 1985 však jeho přímé angažmá ve společnosti po sporu s Jobsem skončilo. Rozhodl se jít vlastní cestou, kde by uplatnil nasbírané zkušenosti z Applu a také z HP, kde působil před rokem 1976. Proto založil technologický startup CL 9, v němž navrhoval univerzální dálková ovládání, aby následně rozjel další podnikatelské (i vzdělávací) iniciativy a obecně „dohlížel“ na působení Applu z nestranného úhlu.

Častokrát Apple veřejně kritizoval za jeho kroky. Nebál se navážet do nových technologií, které pro něj osobně nedávaly smysl, nicméně stále v sobě držel loajalitu k firmě, kterou spolu s Jobsem a Ronaldem Waynem založil. Apple pro něj bude navždy srdcová záležitost a vlastně se není čemu divit. Poněkud překvapivý je ovšem fakt, který nedávno sdělil.

Steve Jobs a Steve Wozniak / Berkeley Alumni

Bylo to během podcastu, který měl pod svou taktovkou Guy Kawasaki, legendární marketingový guru, jenž v osmdesátých letech působil v Applu jako evangelista. V nové epizodě totiž „mocný Woz“ zmínil, že je technicky stále zaměstnancem firmy a nikdy z ní neodešel, byť si veřejnost myslí opak.

Každý týden mu na bankovní účet chodí po zdanění symbolických zhruba padesát dolarů (přibližně 1 200 korun), aby mohl být veden na výplatních páskách a držet status „nejstaršího zaměstnance Applu“, který z firmy nikdy neodešel.

„Stále jsem zaměstnancem Applu – jsem jediný, kdo dostává výplatu každý týden, a to již od založení firmy. Nikdo mě nevyhodí a já budu vůči Applu vždy cítit silnou náklonnost,“ dodává Wozniak, který letos oslaví své sedmdesáté narozeniny.

Steve Wozniak (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Pochopitelně do fungování Applu nemluví a nemá žádné pravomoce, které by něco rozhodovaly. To už dávno ne. Je ale zajímavé zjistit, že má firma z kalifornského Cupertina formálně ve svých řadách svého spoluzakladatele, i když to na povrchu vypadá jinak.

Komentáře