Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Ten, který Stevu Jobsovi představil budoucnost osobních počítačů. Svět truchlí nad smrtí Larryho Teslera
Larry Tesler (Foto: Wikimedia.org)

Apple nevynalezl ani počítačovou myš ani grafické uživatelské prostředí, které jsou nicméně vnímány jako jedny z největších přínosů firmy počítačům. Steve Jobs byl vizionář zejména v tom ohledu, že dokázal skvěle rozeznat, kam se budou technologie vyvíjet a které z nich mají nejlepší budoucnost. Tu mu v Xeroxu PARC v roce 1979 ukázal Larry Tesler, který ve věku 74 let před pár dny zemřel.

Prvním skutečně revolučním osobním počítačem v zásadě nebyl Apple II, Lisa ani Macintosh, ale Xerox Alto. Vedení Xeroxu si to ovšem neuvědomovalo a považovalo ho spíše za vývojářskou zajímavost. Když tedy Steve Jobs projevil zájem o prohlédnutí si projektů, na nichž firma pracovala výměnou za sto tisíc velmi perspektivních akcií Applu, všichni souhlasili.

Právě počítačový vědec a matematik Larry Tesler Jobsovi předvedl Xerox Alto, na jehož grafickém rozhraní měl zásadní podíl. Prakticky celou dobu od roku 1970, co v Xeroxu začal pracovat, prosazoval vyvíjení ovládacích rozhraní, kterým může s minimem učení porozumět každý uživatel. Jejich použitelnost obecně dával na rovinu právě s tím, jak moc jsou uživatelsky přívětivé.

Apple Lisa (Foto: Wikimedia.org)

Spolu s Timem Mottem a dalšími kolegy například vytvořil grafický textový editor Gypsy, jenž jako první obsahoval funkce vyjmout, kopírovat a vložit v podobě, v jaké existují do dnes. Kromě toho vyvinul systémy pro ovládání počítače myší a obecně výrazně zjednodušil interakce s počítačovými systémy tak, aby byly srozumitelné i lidem bez komplexního vzdělání v informatice.

Jobs s tímto přístupem jednoznačně souhlasil a okrajový produkt Xeroxu se tak stal předobrazem Lisy a Macintoshe, které určily trajektorii dnes bilionové firmy. Tesler hned v roce 1980 k Applu přešel a v průběhu následujících sedmnácti let pracoval na mnoha dalších zásadních projektech. Byl například šéfem vývoje softwaru počítače Lisa, který sice komerčně selhal, avšak jako jeden z prvních na trh přinesl grafické uživatelské prostředí. To se samozřejmě v pozměněné podobě objevilo o rok později také v Macintoshi.

Tesler v Applu zůstal po odchodu Jobse v roce 1985. Pracoval na vývoji prvního tabletu Newton, softwaru jako QuickTime, AppleScript a HyperCard, jednoho z předchůdců World Wide Webu. Vypracoval se až na pozice viceprezidenta a hlavního vědce společnosti.

Když byl Jobs vybudoval NeXT, Tesler byl jedním z lidí, kteří tehdejšímu řediteli Applu Gilu Ameliovi doporučili nadějného hráče na počítačovém trhu koupit. O rok později odešel a založil vlastní společnost vyvíjející grafický programovací jazyk pro učení dětí psát software. Kvůli ekonomické situaci naneštěstí neuspěl a v následujících letech tak pracoval postupně v Amazonu, Yahoo!, biotechnologické firmě 23andMe a od roku 2009 jako samostatný konzultant.

Z hlediska dnešního uživatele počítačů měl Tesler zásadní podíl na jejich grafickém prostředí a některých funkcí, ale také na hardwaru. Patřil totiž k lidem, kteří se Apple snažili přesvědčit k přechodu na dodnes používané procesory Intelu. Při vývoji Newtonu zase firmu přesvědčil k investici do procesorů typu ARM, které jsou dnes v každém smartphonu, většině tabletů a do budoucna se možná objeví i v Macu.

Komentáře