Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Touch ID je stále tady a Apple s ním počítá. V budoucnu by se mohlo dostat i do Apple Watch

Může se zdát, že Apple s Touch ID již nepočítá. Biometrické zabezpečení na bázi otisku prstu postupně nahrazuje Face ID, čehož jsou důkazem nejen poslední řady iPhonů, ale také aktuální iPady Pro. Technologie se zkrátka jeví jako bezpečnější, respektive méně náchylná k případnému zneužití, což Apple vyzdvihuje i na procentuální šanci. Touch ID má však v jablečném ekosystému stále své místo a je možné, že tento systém uvidíme i jinde.

Jedním z nových produktů, kde by se Touch ID mohlo v budoucnu objevit, jsou Apple Watch. Na nich totiž neexistuje žádné „důmyslnější“ zabezpečení, které by reflektovalo moderní trendy. Jsou založeny na číselném kódu (což ostatně platí i pro iPhony a iPady s Touch ID nebo Face ID), který je nutné vyťukat, aby se hodinky zprovoznily. Na TrueDepth v nich zatím není místo a komponenty pro otisk prstu jsou na tak malé tělo také příliš náročné.

Již dříve se však spekulovalo, že by Apple své chytré hodinky, které se těší nevídané oblibě, vybavil novou displejovou vrstvou a Touch ID by vměstnal do ní. Nově zveřejněný patent však hovoří o jiném záměru. Namísto toho, aby byl pro otisk prstu využíván malý displej, by cupertinská firma mohla využít digitální korunku na boční straně, která slouží jako hlavní fyzický navigační prvek na Apple Watch.

Protože se přes ní dá u modelových řad Series 4 a Series 5 měřit EKG, je teoreticky proveditelné, aby se v ní nacházely i senzory určené pro Touch ID. Apple pochopitelně tento plán nijak blíže nekomentuje a vesměs si jen podal patent, který byl až nyní uveřejněn, ale minimálně je to důkazem, že firma o něčem takovém přemýšlí. Pokud by totiž senzory fungovaly spolehlivě a dokázaly si poradit i například s vlhkými prsty, odemykání hodinek by bylo mnohem pohodlnější.

Mnozí mohou namítat, že Apple Watch stále fungují výhradně s iPhonem, tudíž bezpečnost kryje on. Firma pod taktovkou Tima Cooka se však poslední roky snaží o to, aby se hodinky osamostatnily a výhledově fungovaly jako separátní zařízení bez nutné závislosti na iPhonu (viz dedikovaný App Store v aktuálním watchOS). Pak by Touch ID dávalo logiku.

Ve výsledku se navíc nemusí jednat o žádný zpětný výstřel do tmy. Touch ID je pro Apple stále důležitým bezpečnostním prvkem, což potvrzuje i u vybraných MacBooků, a očekává se, že budoucí řady iPhonů s touto technologií znovu přijdou – namísto integrace do již mrtvého tlačítka Home by však byla implementována přímo pod displejový panel, a to ideálně na celé ploše.

CEO Applu Tim Cook (Foto: Apple)

Komentáře