Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Americká vláda chce v boji s koronavirem využívat data o pohybu uživatelů

V České republice jsme si již sami naplno ověřili, že boj s koronavirem si žádá nestandardní opatření. Vláda má silnou motivaci, aby šíření viru co nejrychleji zamezila, a přichází s mechanismy, na které jsme až doposud nebyli zvyklí. Americká vláda chce do boje s koronavirem zapojit i velké technologické společnosti, které by státu mohly poskytnout cenná data o pohybu lidí a pomoci tak s mapováním šíření viru.

Americká vláda dle serveru Washington Post zahájila jednání s firmami jako Facebook či Google a řeší s nimi, jak by agregovaná anonymizovaná data o pohybu uživatelů mohla být využita k mapování toho, jak se nový virus šíří. Vláda by si tak mohla na základě dat ze smartphonů lidí ověřit, zda jsou při boji s nákazou efektivní běžná opatření, jako je omezení blízkého styku lidí.

Mark Zuckerberg (Foto: Anthony Quintano)

Lidé z managementu Facebooku se již vyjádřili, že má vláda zájem využít data ze smartphonů, na kterých běží americká sociální síť k tomu, aby porozuměla vzorcům v lidském pohybu. Společnost Marka Zuckerberga již s podobnou iniciativou sama přišla, když pro zdravotnické výzkumníky zveřejnila mapu, díky které je možné predikovat riziková místa šíření nákazy a na základě toho lépe cílit zdravotnickou pomoc a prostředky.

Iniciativu potvrdil i úředník Bílého domu, který má vědu a technologie na starosti. Ten se vyjádřil, že americké technologické společnosti mohou díky vysokému množství anonymizovaných dat významně pomoci při modelování vývoje epidemie viru COVID-19.

Vláda ovšem uklidňuje, že rozhodně nebuduje „vládní databázi“ a program tedy nemá za cíl jakkoli narušovat soukromí lidí. Cílem je prý pomáhat odborníkům na poli ochrany veřejného zdraví, aby lépe a do maximálního detailu pochopili, jak se virus přenáší mezi lidmi a šíří.

Není pochyb o tom, že americká vláda spatřuje ve velkých technologických firmách naději, a zástupci Bílého domu se již v minulém týdnu setkali se zástupci firem jako Apple, Google, Facebook, Twitter, Amazon či IBM. Tyto firmy byly požádány, aby vládě pomohly s řešením nastalé krize, a bude tedy zajímavé sledovat, jak se jednotlivé firmy do vládních snah zapojí.

Google například pracuje na vytvoření speciálního informačního webu, díky kterému by se Američané měli dostat ke všem potřebným informacím včetně podrobného popisu symptomů nákazy. Web by měl zároveň sloužit jako zdroj informací o možnostech testování.

Apple se v úterý vyjádřil, že v rámci boje s koronavirem usilovně pracuje na dalším vývoji telemedicíny, tedy technologií, které umožňují vzdálený styk pacienta s lékařem, a soustředí se rovněž na iniciativy spojené s distančním vzděláváním. Firma ale prý neshromažďuje žádná data o pohybu uživatelů iPhonů a v této věci tedy vládě nemůže být nijak nápomocná.

Konkrétní zapojení do vládního projektu zatím odmítá i Google. Podle něj jsou jednání stále v rané fázi a firma se ještě nerozhodla, zda bude na věci participovat. Předávat by přitom teoreticky mohla anonymizovaná agregovaná data, s nimiž se v jistých podobách uvnitř Google Maps sami setkáváme. Google ve svých mapách dokáže například monitorovat zaplněnost dopravních prostředků, obsazenost restaurací či hustotu dopravy.

V každém případě opět narážíme na velmi zajímavý střet akutní potřeby státu a snahy o dlouhodobou ochranu soukromí jedince. Technologické firmy v čele s Applem se bojí, že jakmile by byly soukromí a bezpečnost uživatele jednou prolomeny, nebude cesty zpět. Jiní si ovšem myslí, že v případě nouze má stát právo soukromí jedince potlačit a bojovat s nebezpečím pro společnost.

Komentáře