Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple TV+ na žádost EU dočasně omezuje kvalitu přehrávání. Cílem je snížit internetový provoz
Jennifer Aniston, Tim Cook a Reese Whiterspoon

Video stojí až za 60 % celkového internetového provozu, který je v momentálně z pochopitelných důvodů mnohem vyšší, než je standardem. Velké streamovací služby se tedy ve snaze předejít přílišnému vytěžování sítě rozhodly v Evropě, aktuálním centru koronavirové epidemie, omezit kvalitu přehrávání videí. Připojil se k nim i Apple.

Na jednu stranu je karanténa (a pro některé i home office) ideální příležitostí konečně otevřít svůj pečlivě uspořádaný seznam filmů a seriálů na Netflixu, HBO GO nebo na Apple TV+. Na druhou stranu nemusí být od věci také doporučení, aby se to nepřehánělo – ne kvůli přemíře skvělé zábavy, ale kvůli velkému zatěžování internetové infrastruktury.

Ta je nyní snad důležitější než kdy předtím a zároveň však není stavěná na tak velký nápor, jakému ji stovky milionů lidí s omezeným vycházením mohou vystavit. V extrémním případě mohou být výsledkem výpadky zásadních informačních zdrojů a organizačních nástrojů, na nichž závisí efektivní zvládání nastalé situace. Evropská unie se nechce spoléhat na koordinovanost koncových spotřebitelů a oslovila tedy přímo firmy provozující streamovací služby.

Před pár dny na Apple TV+ vyšla třetí epizoda Amazing Stories o dědečkovi se superschopnostmi (Foto: Apple)

Aktuálně mezi společnosti, které na žádost o dočasné omezení kvality streamovaného videa reagovaly, patří Netflix, Amazon, YouTube a Apple. Jen samotný Netflix s přibližně 167 miliony předplatitelů generuje až 12 % celkového internetového provozu. Apple TV+ podle odhadů jen ve Spojených státech používá kolem 34 milionů lidí.

Kromě toho, že je veškerý obsah na Apple TV+ dostupný ve 4K s HDR, nabízí také až o třetinu vyšší standardní datový tok streamovaného videa ve srovnání s Netflixem. V průměru se tak jedná o datově náročnější službu než u většiny konkurence. Sám Apple nevydal žádné oficiální prohlášení, takže není zcela jasné, zda se omezení týká pouze datového toku nebo také rozlišení.

Reakce uživatelů, které se dosud objevily, naznačují, že jsou poměrně výrazně sníženy obě hodnoty až do bodu, kdy pořady na větších obrazovkách vypadají velmi neatraktivně. Jedním z aspektů nicméně může být i právě vytížení sítě v určitých částech dne, zejména večer.

Samuel L. Jackson a Anthony Mackie ve filmu The Banker (Foto: Apple)

Na Apple TV+ před několika dny konečně vyšel očekávaný film Bankéř, který si nyní mnoho uživatelů naneštěstí nebude schopno užít v nejvyšší kvalitě. Drama z 50. let o dvou afroamerických byznysmenech nucených skrývat své ambice se dočkalo veskrze pozitivních, ač téměř žádných nadšených reakcí. Velká část kritiků se shoduje na tom, že tvůrci dané téma pojali příliš sterilně, avšak herecké výkony Samuela L. Jacksona a Anthonyho Mackieho jsou klasicky na vysoké úrovni.

Komentáře