Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple v USA a Evropě daruje miliony respirátorů, Amazon jich prý nemá dost ani pro zaměstnance
Foto: Debora Cartagena

Boj s koronavirem s sebou nese řadu omezení, těžkostí a ekonomických problémů. Na nastalé situace si ale dají najít i některá pozitiva. Koronavirus mimo jiné vytváří prostor pro to, aby se společnost semkla a ukázala svou solidaritu. Na vlnu dobročinnosti pak přirozeně nasedají i velké a bohaté firmy, od kterých se pomoc v zásadě očekává. Není proto velkým překvapením, že ruku k dílu přikládá i Apple.

Nedostatek roušek a respirátorů je v České republice velkým tématem, ale nouze o zdravotnické pomůcky zdaleka není jen v Česku. Jedná se o globální problém a právě na něj Apple reaguje. Tim Cook o víkendu publikoval tweet o to, že jeho firma daruje miliony ochranných pomůcek zdravotnickým pracovníkům napříč Spojenými státy i Evropou. Dle jeho slov jsou totiž zdravotníci hrdinové v první linii, kterým Apple tímto děkuje.

Tim Cook svým tweetem v zásadě potvrdil informaci z úst viceprezidenta Spojených států Mike Pence, který se vyjádřil, že spolu s Donaldem Trumpem od Applu dostali informaci, že bude firma napříč Spojenými státy darovat dva miliony ochranných masek, které jim vláda pomůže distribuovat.

Otázkou je, kde Apple ochranné pomůcky získal, protože respirátory jsou velmi nedostatkovým zbožím a bezúspěšně je shání i třeba gigant na poli e-commerce – Amazon Jeffa Bezose. Ten ve zprávě svým zaměstnancům informoval, že bohužel nemá dost masek ani pro ně. Firma sice pro ty, kdo nemohou pracovat z domova, objednala miliony respirátorů, ale většinu objednávek se prý nepodařilo doručit.

Nedostatek ochranných pomůcek je skutečně globálním problémem a americká vláda se obrací i na stavební firmy, které prosí o jimi nashromážděné respirátory, jež jsou využívány při práci v prašném prostředí. Bude tedy zajímavá sledovat, jak rychle se vládám podaří zajistit dostatek roušek a respirátorů alespoň pro ty nejohroženější skupiny.

Donald Trump (Foto: Cage Skidmore / Flickr)

Mezi globálními technologickými společnostmi chce vedle Applu s řešením problému pomoci například Facebook. Mark Zuckerberg včera na Facebooku zveřejnil příspěvek, ve kterém říká, že jeho firma uvolňuje 720 tisíc ochranných masek ze svých rezerv a daruje je zdravotníkům. Firma chce prý zároveň zajistit miliony dalších, které hodlá rovněž darovat.

Ve světle prohlášení Amazonu, ale i Facebooku, visí velký otazník nad tím, zda se Applu podaří slib o „milionech“ respirátorů dodržet, a pokud ano, jak rychle to bude. Současná krize nicméně ukazuje, že ačkoli je dostatek finančních prostředků v těžkých chvílích samozřejmě důležitý, ani peníze nejsou všespásné. S nedostatkem se zkrátka mohou potýkat i ty nejbohatší korporace světa.

Komentáře