Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple vytvořil informační aplikaci pro COVID-19. Možnou diagnózu poskytne také Siri
Apple radí hlavně dodržovat sociální distancování (Foto: Apple)

Po týdnech informací, diskuzí, zpráv, preventivních opatření, varování, spekulací a dezinformací nemusí být zorientování se v současné globální situaci o nic jednodušší než po náhlém příchodu neznámé epidemie. Apple se proto rozhodl poskytnout nástroj, který prostřednictvím krátkého dotazníku navrhne další kroky a jasně zodpoví základní dotazy. Základem je zjistit, jestli u daného člověka existuje možnost nemoci COVID-19.

Přinejmenším od uvedení aplikace News se Apple začal více angažovat ve veřejném prostoru a tématech jako politika, boj proti dezinformacím a internetová gramotnost. Nedávno tak představil například komplexní nestranné pokrytí amerických prezidentských voleb. Záměrem je poskytnout lidem spolehlivou platformu, kde se zorientovat v aktuálním dění a možnost podle toho jednat.

Mnohem důležitější než prezidentské volby jsou teď ovšem vládní i soukromá opatření pro co nejefektivnější zpomalení šíření nákazy novým typem koronaviru. Ve spolupráci s americkými vládními agenturami CDC a FEMA tedy Apple vytvořil aplikaci a web, které mají lidem pomoci získat lepší vhled do svojí aktuální situace.

Aplikace a dotazník COVID-19 jsou dostupné na iOS i na webu (Foto: Apple)

Zatímco aplikace s jednoduchým názvem Apple COVID-19 je dostupná pouze v americkém App Storu, k její webové verzi mají v angličtině přístup všichni. Je rozdělená do dvou základních sekcí, informační a diagnostické, sestávající ze zmiňovaného dotazníku. V informační sekci je krátce vysvětleno, co je to nemoc COVID-19, jaké má symptomy, pro koho stanoví největší nebezpečí a v jakém případě bychom měli vyhledat lékařskou pomoc.

Diagnostická část umožňuje rychle vyhodnotit, zda u nás existuje reálná možnost, že jsme nakažení a jak se zachovat. Důležitý je přitom samozřejmě i případ, že je naše momentální situace bezproblémová. To bychom měli dodržovat pravidla sociálního distancování a zbytečně nekontaktovat přetížený zdravotní systém.

Stejný dotazník je komukoliv dostupný také prostřednictvím Siri, které se lze zeptat How do I know if I have coronavirus?. Hlasová asistentka nás v reakci na to provede sérií otázek souvisejících s identifikací možných příznaků a  určením pravděpodobnosti vystavení virusu. Americkým uživatelům Siri nabídne také vybranou kolekci aplikací pro vzdálenou interakci se zdravotníky.

Komentáře