Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Čína se zotavuje z epidemie koronaviru. Apple tam už otevřel všechny své kamenné prodejny
Apple Store v čínském městě Qingdao (Foto: Apple)

Čína o šíření koronaviru až příliš dlouho mlčela, jakmile se ovšem informace o něm dostaly na povrch, poměrně rychle zavedla extrémní opatření. Jejich důsledkem se tamní situaci podařilo dostat pod kontrolu a už se začíná opět pomalu rozjíždět byznys. Také Apple řekl, že všechny čínské Apple Story lze po více než měsíci nedostupnosti navštívit už dnes.

Prakticky veškeré čínské operace Applu, zahrnující kamenné obchody, firemní kanceláře a kontaktní centra, byly uzavřeny 1. února letošního roku. V té době země s 1,4 miliardou obyvatel měla necelých čtyřicet tisíc nakažených novým typem viru přenášeného vzduchem na krátkou vzdálenost. Reálná čísla přitom v daném momentě stále nebyla známa.

Už na konci ledna přesto začaly být aplikovány metody pro zastavení šíření nemoci jako domácí karanténa, snižování produkce, zavírání veřejně přístupných podniků a testování lidí s podezřením nemoci. Ačkoliv se od začátku února počet nakažených zdvojnásobil, hlavním důvodem byl krátký exponenciální skok a objevování nových případů. Jak ukazuje mapa sledující šíření viru, od 20. února se množství obyvatel s koronavirem v Číně téměř nezvýšilo.

Tim Cook na nedávném meetingu s akcionáři koronavirus označil za výzvu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Proto lze tamní situaci do velké míry považovat za úspěšně zvládnutou a život se začíná pomalu vracet do normálu. Zatímco Apple Story ve Spojených státech se postupně vylidňují, ty v Číně se opět zpřístupnily zákazníkům. Už ke konci minulého měsíce byla otevřena více než polovina z celkem 42 tamních kamenných prodejen značky.

V důsledku čínské epidemie koronaviru tam Apple v únoru prodal až o 60 procent méně iPhonů, než ve stejném měsíci předchozího roku a očekával tak výrazný meziroční propad na březen. S problémy se pochopitelně potýkala i samotná produkce, takže i lidé, kteří měli o nový telefon společnosti zájem, naráželi na dlouhé dodací lhůty.

V posledních týdnech se nicméně situace v čínských továrnách po uvolňování karanténních opatření zlepšovala. Terry Gou Tai-ming, zakladatatel Foxconnu, který je hlavním partnerem Applu v kompletaci iPhonů, ve čtvrtek dokonce řekl, že rychlý nárůst produkce předčil očekávání. Spolu s rozšířením koronaviru do světa se ovšem paradoxně začně nejspíše projevovat výrazně snížený zájem zákazníků mimo Čínu.

Render očekávané nástupce iPhonu SE (Foto: OnLeaks, iGeeksblog)

Sám Apple ve světě zavádí mechanismy pro zastavení rostoucího počtu nakažených a rozhodujícím pro byznys budou v blízké době schopnosti jednotlivých zemí pandemii dostat pod kontrolu. V souvislosti s tím se pravděpodobně odkládá představení nového levnějšího iPhonu i nových iPadů a WWDC bude exkluzivně online.

Komentáře