Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Craig Federighi ukazuje, jak funguje kurzor na nových iPadech Pro. Není to jako na počítači

Apple během včerejšího dne představil rychlejší MacBook Air s lepší klávesnicí a především nový iPad Pro, se kterým přichází i nová verze iPadOS s podporou kurzoru. Novinky jsou rozhodně příjemnou zprávou pro všechny fanoušky Applu, ale k plnohodnotnému zážitku chyběla oficiální keynote s plnohodnotnou show doprovázenou demonstrací charismatického Craiga Federighiho. Té jsme se ale nakonec alespoň na videu přeci jen dočkali a můžeme si tak prohlédnout, jak trackpad a kurzor na iPadu fungují.

Bez jásajícího davu je přeci jen zážitek z Craigovy prezentace poněkud oslaben, ale video, se kterým přišel magazín The Verge, je přeci jen velmi užitečným materiálem, který ukazuje, jak přesně kurzor na iPadu bude fungovat. Potenciální zájemci o novou Magic Keyboard pro iPad Pro nebo alternativy od Logitechu tak získají o dost lepší představu, co přesně firma nově nabízí.

Craig Federighi popisuje, že ačkoli je iPad stavěn především pro ovládání dotykem, pro zadávání textu je přeci jen nejlepším nástrojem klávesnice a v té chvíli se využití trackpadu stává přirozenou cestou, jak s iPadem interagovat a mít všechny potřebné ovládací prvky pohodlně po ruce.

Když Apple kurzor do iPadOS přenášel, nechtěl jen okopírovat klasickou „šipku“ známou z počítačového prostředí. Kurzor na iPadu má být naopak odvozen od dotykového ovládání a má proto spíše podobu dotyku prstu. Výhodou je, že jakmile kurzor „najede“ na některý z ovládacích prvků, daný prvek je decentně zvýrazněn a uživatel tedy jasně vidí, jakou volbu se chystá učinit.

Trackpad je z logiky věci přizpůsoben pro co nejlepší práci s textem a lze s ním tedy velmi snadno označovat části i celé bloky textu, přesouvat text napříč odstavci a podobně. Označený text lze zároveň efektivně formátovat.

Kurzor trackpadu či připojené myši je možné využívat pro přístup ke všem funkcím typickým pro iPadOS. Ke zpřístupnění docku aplikací vyjíždějícího ze spodní části displeje tedy stačí najet kurzorem ke spodnímu okraji, klepnutím na indikátor nabití baterie je zpřístupněno Ovládací centrum a nechybí ani podpora vyjíždějících oken Slide Over, přičemž zde poslouží najetí kurzoru na pravý okraj obrazovky.

Postrádat nebudete ani podporu gest s pomocí tří prstů – švihnutím nahoru se lze vrátit na domácí obrazovku, přičemž při podržení tří prstů v horní části lze aktivovat nabídku multitaskingu s mřížkou spuštěných aplikací. Šviháním tří prstů do stran pak lze přepínat mezi spuštěnými aplikacemi. V některých aplikacích navíc uživatel ocení možnost snadno zoomovat stahováním a roztahováním dvou prstů.

Foto: Apple

S novou, plnohodnotnou podporou kurzoru se tedy iPad rázem stává zařízením, které je k práci o poznání použitelnější než kdy dříve. Až doposud byl iPad zařízením vhodným spíše pro konzumaci obsahu, vytváření audiovizuálního obsahu či třeba pro vzdělávání. Nyní ale učinil krok k tomu, aby oslovil mnohem širší paletu lidí, kteří chtějí na svém počítači či tabletu primárně „konvenčně“ pracovat. Bude proto velmi zajímavé sledovat, zda se iPad začne ve větším prosazovat i v kancelářské práci.

Komentáře