Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Kofein pro Mac. Aplikace Caffeinated jedním klikem zamezí automatickému uspávání počítače
Foto: Unsplash

Kofein je asi nejrozšířenější návykovou substancí na světě a mnoho lidí by se shodlo na tom, že ho do velké míry díky svým účinkům udržuje v chodu. Počítače pochopitelně nemají metabolismus a přirozený spánkový cyklus, podobnou látku tedy nepotřebují. Přesto může být užitečná její softwarová podoba umožňující, stejně jako v mozku, přepsat výchozí systém úspory energie.

Na Macu lze samozřejmě nastavit, po jak dlouhém intervalu neaktivity ze strany uživatele zhasne displej nebo se počítač zamkne a uspí. Někdy je ale žádoucí toto nastavení dočasně změnit. Mnohem jednodušší než pokaždé otevírat příslušnou sekci systému a upravovat příslušné hodnoty by přitom bylo prostě kliknout na roztomilou ikonu v systémové liště.

Proto už před mnoha lety vznikla malá aplikace Caffeine, dodnes doporučovaná jako užitečný nástroj každého aktivního uživatele macOS. Její krása spočívá v tom, že nedělá téměř vůbec nic. Jediným účelem je jen umístit malou ikonu prázdného šálku, který se po kliknutí naplní a zároveň tím zakáže počítači vypnout podsvícení displeje nebo se uspat.

Aplikace Caffeinated nabízí základní nastavení

U macOS Catalina ale uživatelé Caffeine narazili, paradoxně proto, že aplikace dosud vždy fungovala bez problémů a nepotřebovala aktualizace. Dodnes ovšem zůstala pouze v 32-bitové verzi, což nový systém nepodporuje. Nastupuje proto Caffeinated.

U této utility prakticky není o čem mluvit, přesto ji lze však doporučit prakticky každému – užitečnost opět spočívá právě v jednoduchosti. Několik detailů je ale přeci potřeba zmínit, Caffeinated totiž nabízí vlastní jednoduché nastavení. Uživatel si například může zvolit, jak dlouho po aktivaci bude předvolby systému blokovat, v jakých případech se zapne nebo jestli umožní zhasnutí displeje a zakáže jen uspání počítače.

Náročnější uživatelé mohou sáhnout po Amphetamine s detailnějším nastavením

Caffeinated (dostupné v Mac App Storu) vzniklo přímo jako náhrada pro ty, kterým Caffeine přestalo fungovat, nesnaží se tedy konkurovat schopnějšímu Amphetamine. Ten nabízí mnoho pokročilejších funkcí jako zakázání uspání i při zavření víka MacBooku nebo individuální nastavení pro jednotlivé aplikace.

Komentáře