Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Lepší portréty a rozšířená realita. Letošní iPhony mají mít 3D kameru i na zadní straně

S představením iPhonu X v roce 2017 Apple do svých mobilních zařízení začal integrovat senzor schopný měřit hloubku prostoru. Ten slouží jako hlavní součást systému Face ID a znemožňuje tak odemknout telefon pomocí fotografie. Letos by se téměř stejná „3D kamera“ měla objevit i na zadní straně iPhonu.

Apple začal využívat dvojici fotoaparátů na zadní straně svých telefonů zejména kvůli funkci Portrait mode (Portrétní režim). Dvě čočky totiž dovolují rozlišit různou vzdálenost objektů od zařízení a napodobit tak schopnost fotoaparátů s velkým senzorem pořizovat záběry s nízkou hloubkou ostrosti, tedy rozostřeným pozadím.

Portrait mode se od doby původního uvedení značně zlepšil, stále však ani v kombinaci s umělou inteligencí nenabídne zcela konzistentní výsledky. Systém mívá například problém přesně rozeznat vlasy, rozdělení jen na dvě plochy v prostoru může na fotografii působit příliš uměle a podobně. Právě v těchto ohledech by mohl výrazně pomoci samostatný senzor pro měření hloubky prostoru.

Notch iPhonu X, v němž je skryta technologie TrueDepth, která prakticky stojí za Face ID (Foto: Apple)

Jeho přítomnost na zadní straně u alespoň jednoho z letošních modelů iPhonů magazínu Fast Company potvrdil anonymní interní zdroj. Celý systém pro určování pozice objektů v prostoru zahrnuje laser, senzor a softwarové zpracování dat. Spolu se zbytkem kamerového systému telefonu má dát prostor nejen zlepšení portrétního módu, ale také novým efektům a v neposlední řadě širší možnosti práce s rozšířenou realitou.

Ačkoliv má Apple podobnou 3D kameru na přední straně iPhonů už několik let, verze pro hlavní kamerový systém se vyvíjela dva roky a i letos existuje možnost, že bude ještě o rok odložena. Senzory pro měření hloubky na zádech obsahují už loňský Samsung Galaxy Note 10+, letošní Galaxy S20+ a S20 Ultra i pár dalších telefonů s Androidem. V těchto zařízeních nicméně nepatří k zásadnímu hardwaru, Apple má tedy dostatek prostoru jejich možnosti výrazně prosadit.

Možné velikosti iPhonů 12 (Foto: Ben Geskin / Twitter)

Fast Company zmiňuje například videa, které by v určitých momentech dramaticky zpomalila a rozostřila pozadí tak, aby výrazněji vystoupil natáčený subjekt. iOS 14 má také mnohem výrazněji než dříve využívat rozšířenou realitu, která může s detailními informacemi o prostoru poskytnout podstatně imerzivnější zkušenost.

Komentáře