Inzerce      O nás     CzechCrunch  
MacBook Air Is Great Again aneb jak Apple vrátil punc uživatelsky nejoblíbenějšímu počítači

Počítače od Applu si již dlouhá léta nacházejí své věrné fanoušky a ačkoli Macy a MacBooky ve finančních výsledcích Applu hrají čím dál méně důležitou roli, ikonické desktopy a laptopy s nakousnutým jablkem ve znaku jsou stále pevnou součástí DNA společnosti. Velmi důležitým produktem v rámci celé řady je přitom MacBook Air.

MacBook Air je dnes již legendárním počítačem, který Steve Jobs v rámci představování v roce 2008 vytáhl z obálky, čímž ohromil svět. Firma tímto gestem demonstrovala, jak neskutečně tenký a kompaktní počítač vyrobila, a dala tím vzniknout nové kategorii „ultrabooků“ – tenkých a kompaktních počítačů s dostatečným výkonem a dlouhou výdrží na baterii.

Ultratenký notebook Applu se na dlouhá léta stal neohroženým vládcem své kategorie a získal si přízeň široké veřejnosti. Konkurence ale nespala a Apple naopak v rámci rozvoje MacBooku Air naopak zaujal velmi konzervativní přístup. Počítač se větších designových změn nedočkal téměř dekádu a je nutné říci, že kolem roku 2017 již Air se svými až enormně širokými rámečky okolo displeje a nízkým rozlišením budil spíše posměch.

První generace MacBooku Air byla představena 29. ledna 2008

Od veterána k nedostupné novince se „špatnou“ klávesnicí

Ani MacBook Air z roku 2017 rozhodně nebyl špatným počítačem. V rámci portfolia Applu lákal především atraktivní cenou a jeho výkon plně dostačoval. Celkový design a nemoderní displej ale působil jako pěst na oko, jak ve srovnání s konkurencí, tak i při porovnání s ostatními modely firmy – 12palcovým MacBookem a MacBookem Pro.

Ke zlomu došlo v roce 2018, kdy cupertinská firma konečně dorazila s dlouho očekávaným celkovým redesignem. MacBook Air se konečně dočkal moderního vzhledu, který vycházel z 12palcového modelu, dostal jemný Retina displej, USB-C porty a zákazníky potěšil také větším trackpadem s technologií Force Touch či zabudovanou čtečkou otisků prstů Touch ID.

 

Jenže nový MacBook Air přišel i se dvěma zásadními vadami na kráse. Tou první byla motýlková klávesnice, kterou Apple začal využívat již u vzpomínaného 12palcového modelu a příliš lásky ze strany zákazníků se nedočkala. Klávesnice má nižší zdvih a Apple ji bohužel ani po letech nedokázal dovést k dostatečné spolehlivosti.

Foto: Apple

Zákazníci si léta stěžují, že se jednotlivé klávesy někdy zasekávají, takže písmenko se buď samo píše vícekrát za sebou, nebo se naopak nepropisuje vůbec. Apple v důsledku stížností klávesy a jejich membrány postupně mírně upravoval, ale problém nikdy uspokojivě nevyřešil. Za vše mluví fakt, že i nejnovější generace motýlkové klávesnice je od samého zahájení prodeje zahrnuta do servisního programu Applu a firma ji při potížích bezplatně vyměňuje.

Lidmi vysněný MacBook Air z roku 2018 (a 2019) měl ovšem ještě jednu zásadní „vadu“, kterou byla cena. Apple svůj MacBook Air v průběhu let postupně vyprofiloval jako cenově dostupné, vstupní zařízení pro „masy“. Byl vstupenkou do světa zařízení od Applu a kupovali si jej ve velkém i třeba studenti.

S příchodem nového MacBooku Air ale Apple o své vstupní zařízení přišel. Mezitímco ještě předchozí 13palcový MacBook Air se dal v rámci pravidelných akcí bez problémů pořídit za cenu pod 25 tisíc a Apple jej prodával okolo 30 tisíc, novinka na trh dorazila s cenovkou takřka 36 tisíc korun. Počítač se tak stal cenovým konkurentem pro MacBook Pro a původní cílové skupině Airu zbyly oči pro pláč.

Návrat na výsluní?

O to přelomovější bylo, když Apple uprostřed nejhlubší koronavirové krize představil nový Air. Ten se musel obejít bez jakékoli mediální show a zrakům zákazníků by na první pohled mohl snadno uniknout, protože vypadá zcela totožně jako model minulý. Letošní MacBook Air je ale právě tím, po čem zákazníci dlouhá léta volali. Dostupným modelem bez kompromisů.

MacBook Air (2020) se dočkal prakticky tří zásadních novinek a všechny tři jsou naprosto klíčové. Tou první je nárůst výkonu, přičemž novinka slibuje zvýšení až na dvojnásobek. Je to zejména díky novým procesorům, které jsou u nejvýkonnější verze počítače čtyřjádrové a nataktované na 1,2 GHz (Intel Core i7). Příjemným bonusem pak je, že základní verze nově disponuje 256GB úložiště, čili i v tomto ohledu získá zákazník dvojnásobek „muziky“.

Foto: Apple

Druhou zásadní novinkou je staronová nůžková klávesnice, kterou Apple poprvé integroval do 16palcového MacBooku Pro a ze všech stran se díky tomu dočkal velkého nadšení. Firma tak pokračuje v ukončování svého dlouholetého neúspěšného experimentu a vrací se ke spolehlivým klávesám s hlubším zdvihem. Už samotná klávesnice přitom může být pro celou řadu majitelů starších počítačů důvodem, proč si právě nový MacBook Air pořídit.

Poslední naprosto zásadní změnou je pak právě snížení ceny. Navzdory slábnoucí koruně Apple v Česku začal nový MacBook Air prodávat za necelých 30 tisíc korun a lidé se tak konečně dočkali počítače, který nabízí nejen perfektní design, moderní displej a skvělou výdrž baterie, ale po čase opět také solidní poměr cena/výkon.

Komentáře