Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nové iPady Pro si ponechaly design předchozích modelů. To znamená i jejich křehkost

Apple před necelými dvěma týdny představil nové verze iPadů Pro, které přináší novinky jako senzory LiDAR pro rychlé generování 3D mapy prostoru nebo systém dvou kamer vysoké kvality. Základní design přitom zůstal nezměněn a ponechává si tedy jak výhody, tak nevýhody starších verzí. Rozměrné tělo z tenkého hliníku tak bude opět vyžadovat opatrné zacházení.

Apple má neoficiálně prvenství jak u skládacího telefonu, tak u skládacího tabletu – neoficiální proto, že tak nejspíš původně zamýšleny nebyly. iPady Pro z roku 2018 byly dosud nejvýkonnější, nejrychlejší a nejtenčí tablety, jaké Apple kdy vyrobil. Nedlouho po jejich uvedení se ovšem naneštěstí ukázalo, že jsou také nejkřehčí a zákazníkům dokonce ve výjimečných případech dorazily už mírně ohnuté.

Firma tak navázala na pár let starý nešvar vytváření příliš tenkých zařízení, které kvůli přehnanému důrazu na design podlehly jen trochu hrubšímu zacházení. Zatímco v případě iPhonu se ale příští rok polepšila použitím odolnější slitiny hliníku, u nových iPadů Pro se podle všeho nic nezměnilo. Nejednalo se u nich sice o natolik velkou kauzu, ale stále je zjevné, že by velké tenké tablety měly dostat nějakou formu zpevnění.

Jak ukazuje nové video webu iFixit, nic podobného se nestalo a v zásadě jediným strukturním prvkem tak zůstává hliníkový rámeček. Ten je po celém obvodu zařízení nanejvýš pár milimetrů tlustý a přímo ve středu těla tabletu je navíc na protilehlých stranách narušen výřezy. Majitelé nových iPadů Pro si tak budou muset dávat velký pozor, aby si na ně náhodou někdo nesednul, ale také aby je například nepřenášeli v příliš zaplněné tašce.

Kromě samotného designu iFixit v detailu ukázal, jak vypadá i funguje nový senzor LiDAR. Technologie schopná dynamicky měřit vzdálenost různých bodů v prostoru od zařízení se skrývá hned vedle zadních kamer v modulu přibližně stejné velikosti, jaké mají samy čočky fotoaparátů. Velmi podobný senzor vysílající do prostoru před sebou mnoho infračervených paprsků se nachází i ve Face ID, kde plní hlavně funkci analyzování tvarů tváře, aby telefon nebo tablet nešlo odemknout fotografií.

Kromě kamer a nového senzoru zůstává i vnitřní uspořádání tabletu prakticky totožné, což se promítá i do opravitelnosti. Zatímco konektor USB-C lze vyměnit vcelku snadno, nahradit starou nebo poškozenou baterii bude kvůli množství použitého lepidla náročné. Také nové iPady si tedy nechávají v ohledu vstřícnosti k servisům nelichotivé skóre 3/10.

Komentáře