Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nové iPhony excelují v noční fotografii. Apple z tisíců zaslaných záběrů vybral šest nejlepších
Rustam Shagimordanov (Moskva, Rusko) / Foto: Apple

Jedním z hlavních aspektů vývoje mobilní fotografie je schopnost pořizovat záběry ve zhoršených světelných podmínkách. Dříve to znamenalo, aby vůbec bylo poznat, co na obrázku vyfoceném za slabého osvětlení vlastně je. V posledních pár letech se tato kategorie posunula výrazně kupředu a Apple nyní vybral ty nejlepší příklady nočních scén zachycených uživateli nejnovějších iPhonů.

Ještě loni touto dobou by byla situace poněkud komplikovanější. Fotoaparáty iPhonů XR a XS rozhodně patřily k nejlepším mezi mobilními zařízeními – mezi nimi a absolutním vrcholem ale existovala poměrně výrazná mezera. Google totiž ve svém Pixelu využil nové možnosti komputační fotografie a představil Night Sight.

Tento mód pracující s umělou inteligencí dokáže ve tmě vidět téměř lépe než lidské oko a produkuje tak fotografie, které byly mezi telefony ještě nedávno zcela nemyslitelné. Apple s podobnou funkcí přišel až na konci letošního roku a k nadšení fanoušků technologie Googlu přinejmenším dorovnal a v některých ohledech i překonal.

Konstantin Chalabov (Moskva, Rusko) / Foto: Apple

Nyní sestavil mezinárodní odbornou porotu čítající Malin Fezehai, Tylera Mitchell,a Sarah Lee, Alexvi Li, Darrena Soha, Phila Schillera, Kaiann Drance, Brooks Kraft, Jona McCormacka a Arema Duplessise. Ta z tisíců fotografií zaslaných na výzvu o co nejlepším využití režimu Night Mode vybral šest nejlepších. Vítězná díla se objeví na webu Applu, instagramovém účtu a na billboardech po celém světě v rámci úspěšné marketingové kampaně Shot on iPhone.

Fotografie s autem uprostřed zasněžené krajiny byla pořízena v Rusku a porota na ní ocenila zejména samotnou dynamickou kompozici a hru světel. Působí prý jako jeden z úvodních záběrů tajemného filmu a vyvolává mnoho zajímavých otázek. „Kde je řidič? Kam jedou? Proč se tam zastavili,“ přemýšlel Phil Schiller.

Andrei Manuilov (Moskva, Rusko) / Foto: Apple

Další fotografie z Ruska zachycuje obytné prostředí. Výrazná geometrie vystupuje díky kontrastům slabého osvětlení ještě více než přes den a záběr navíc nutí ptát se, proč někdo suší prádlo v noci.

Mitsun Soni (Bombaj, Indie) / Foto: Apple

Nejzajímavější aspekt nočního záběru stromu z Indie je jasný okamžitě: proč je strom a zem všude kolem tak sytě červená? Podle porotců kombinace barev navozují až mimozemské pocity. Podobně fascinující příběh pak nabízí fotografie poutníků ze Španělska. Zde je zprostředkován ostrým kontrastem mezi sytě červeným nebem a siluetami lidí a zvířat ve středu kompozice.

Rubén P. Bescós (Pamplona, Španělsko) / Foto: Apple

Také u posledních dvou fotografií, opět od autorů z Ruska a z Číny, byly oceněny příběhy, které nabízejí, hra světel a kompozice. Zatímco obrázek s červenými domy na úpatí hory zachycuje exotické místo k životu s až epickým rozsahem, záběr z čínského trhu ukazuja život obyčejných lidí. Publiku přitom poskytuje náhled do komplexního prostředí, jehož rámování s městem v pozadí prohlubuje dopad scény.

Rustam Shagimordanov (Moskva, Rusko) / Foto: Apple
Yu „Eric“ Zhang (Peking, Čína) / Foto: Apple

Komentáře