Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nový iOS a iPadOS 13.4 přináší řadu změn. Jaké jsou ty nejzásadnější?
Foto: Apple

Apple včera vydal oficiální verzi iOS 13.4 a byť jde na první pohled pouze o dílčí aktualizaci, ve výsledku přináší několik zásadních změn, které mohou práci na iPhonu (respektive na iPadu v rámci iPadOS 13.4) výrazně posunout. Hlavním bodem zájmu je pochopitelně nový kurzor, díky němuž je možné jablečný tablet ovládat podobně jako klasický MacBook.

Právě o příchodu inovovaného kurzoru do iPadOS se mluvilo již delší dobu. Jakmile pak Apple vydal nové iPady Pro a představil aktualizovanou klávesnici Magic Keyboard s trackpadem, kterou lze s tabletem přímo spojit, bylo zřejmé, že to cupertinská firma myslí vážně. Se zpřístupněním iPadOS 13.4 tedy dorazila i podpora kulatého kurzoru.

Uživatelé si mohou s iPadem Pro spárovat třeba Magic Trackpad a již nyní zkoušet, jak kurzor reaguje. Apple do celého uživatelského procesu zakomponoval i známá gesta z macOS, takže je možné rychle posouvat mezi aplikacemi, spolehlivě scrollovat obsahem a dělat řadu věcí, které je možné vykonávat přímo na Macu.

Nový digitální kurzor má navíc velice užitečnou schopnost takzvaného přichycení na objekt, který je „klikatelný“. Zážitek z používání tak není jako na desktopu, jelikož na iPad se malé pohyblivé kolečko na displeji chová intuitivně a jakmile pozná, že se uživatel blíží na softwarový prvek, který lze rozkliknout, automaticky se jej přichytí.

Tuto schopnost velmi dobře ilustruje video s Craigem Federighim z Applu. Ten mimo jiné ukazuje i to, jak efektivně lze s kurzorem upravovat text, respektive se orientovat v řádcích dokumentů. Ať už textových, nebo tabulkových.

Sdílení složek přes iCloud Drive. Konečně

Součástí iOS 13.4 a iPadOS 13.4 je i možnost sdílení složek přes cloudové úložiště iCloud Drive, a to po vzoru oblíbených alternativ jako Dropbox nebo Google Drive. Do dané složky tak stačí nahrát požadovaný obsah, aktivovat možnost veřejného sdílení a posílat odkaz lidem, které by do ní měli mít přístup.

V neposlední řadě se důležité novinky dotýkají i vývojářů, kteří mohou automaticky nabízet aplikace jak na iOS (iPadOS), tak na macOS. V praxi tak uživatel zakoupí verzi této aplikace a bude ji mít v rámci jedné ceny dostupnou na všechny potřebné platformy Applu.

Nová aktualizace přináší logicky i drobnější změny – lehce přepracovanou aplikaci Mail, devět nových Memoji nebo integraci hudební rozpoznávací aplikace Shazam přímo do Siri Shortcuts (Zkratky).

Komentáře