Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Z iPadu Pro se stává notebook. Apple odhalil nový model s klávesnicí včetně trackpadu a senzorem LiDAR
iPad Pro ve spojení s novou Magic Keyboard může být snadné si splést s laptopem (Foto: Apple)

Již dosavadní iPady Pro dokázaly v konkrétních činnostech nahradit většinu notebooků. Nyní Apple přitvrzuje a ukazuje dost možná zabijáka klasických přenosných počítačů. Nečekaně totiž představil nový iPad Pro, ke kterému se dá dokoupit speciální klávesnici s trackpadem. Jen na „počítačovém“ pojetí však novinka nestojí.

Několik měsíců se předpokládalo, že Apple v první polovině roku uvede novou generaci svého profesionálního tabletu. Vyjadřovali se k tomu analytici, zpravidla ověřené servery s návazností na kalifornskou firmu a prakticky kdokoliv, kdo vývoj Applu nějakou dobu sleduje. Vzhledem k tomu, že vloni nové iPady Pro nepřišly, teď byl nejlepší čas.

Společnost pod vedením Tima Cooka se do toho ovšem vrhla ve velkém stylu. Začněme tím základním – designem. Z přední strany se jedná o naprosto totožné zařízení jako verze z roku 2018. Prakticky se bavíme o jednom „hlavním“ displeji s úhlopříčkou 11 palců nebo 12,9 palce s technologií ProMotion pro zobrazovací frekvenci 120 Hz.

Foto: Apple

Má tenké černé rámečky, v jejichž vrchní části je skryta bezpečnostní technologie Face ID. Na boční je straně je stejný magnetický úchyt na Apple Pencil druhé generace a rozložení jednotlivých manuálních tlačítek také vychází ze schématu poslední verze. Situace se ovšem mění na zadní straně zařízení – té dominuje nová kamera.

Apple u nových iPadů Pro vsadil na dvojčočkový systém, přičemž jeden objektiv (12 MPx) je širokoúhlý se schopností zachycovat videa ve 4K a druhý ultraširokoúhlý (12 MPx). Po stránce vzhledu jde o velmi podobný formát, jako má aktuální iPhone 11 – firma tak naplnila většinu zvěstí, které panovaly před uvedením.

Velice zajímavou novinkou je také přítomnost nového senzoru LiDAR, díky němuž mohou uživatelé nových iPadů Pro měřit a „skenovat“ vnitřní či venkovní objekty až na vzdálenost pěti metrů. Jakmile se k tomu připočte aktualizovaný procesor A12Z Bionic, díky němuž mají být stroje násobně rychlejší než běžné notebooky, jde o ultimátní zařízení nejen pro rozšířenou realitu.

Foto: Apple

Dost možná tou největší změnou je ale jeho profilace. Vzhledem k tomu, že Apple k novým iPadům Pro nově nabízí externí klávesnici s integrovaným trackpadem s kloubem pro lepší manipulaci, která je navíc plnohodnotná a dost připomíná aktuální klávesnice známé z MacBooků, posouvá hranice tabletu na zcela novou úroveň.

To se mu ostatně podařilo již s uvedením operačního systému iPadOS, který nyní v kombinaci s vysokým výkonem a plnohodnotnou podsvícenou klávesnicí dokáže nahrazovat většinu běžných činností, které uživatel dělá. Nabízí se tak otázka, zda je vůbec notebook (klidně i přímo MacBook) potřeba.

Teď to nejdůležitější: ceny. Základní model nového iPadu Pro (11″) s nejnižším 128GB úložištěm bez Cellularu vychází na 22 990 korun a doručení je slíbeno mezi 25. až 27. březnem. Naopak ta nejdražší varianta (12,9 palce, 1TB úložiště, WiFi + Cellular) přichází na 48 490 korun. Do toho se však nepočítá zmíněná klávesnice.

Foto: Apple

Ta vychází na 299 dolarů, respektive 349 dolarů u větší velikosti, což je v přepočtu nějakých 7 400, respektive 8 600 korun. Nová Smart Keyboard s trackpadem však aktuálně není v prodeji, nicméně je dost možné, že je jen otázkou času, kdy přesná specifika zveřejní i české zastoupení Applu.

Co se týče barev, nové stroje přichází v tradiční kombinaci: vesmírně šedá a stříbrná. Kapacity úložiště jsou čtyři – 128 GB, 256 GB, 512 GB a 1 TB. Pokud se tedy rozhodnete pro například jedenáctipalcový iPad Pro s klávesnicí, 256GB úložištěm a podporou Cellularu, připravte si zhruba 40 tisíc korun.

Komentáře