Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zařízení s Androidem ztrácí hodnotu dvakrát rychleji než iPhony. Applu pomáhá značka i dlouhá podpora
Foto: Apple

V době, kdy vyšší řady telefonů vyžadují investici přesahující i dvě desítky tisíc korun, může být faktorem při jejich výběru mimo jiné cena, za níž půjde starší zařízení později prodat. V tomto ohledu v zásadě nemá smysl přemýšlet o ničem jiném než o iPhonu. I když jsou mnohé telefony s Androidem na stejné či vyšší technické úrovni, jejich hodnota padá mnohem rychleji.

Produkty Applu mají typicky o něco vyšší cenu než konkurence v podobné kategorii. Někteří tento rozdíl přisuzují lepší kvalitě zpracování, promyšlenějšímu designu, nabídce služeb, podpoře a dalším aspektům, dobře zažité je ale také označení „daň Applu“, podle něhož je prémiový příplatek spojen hlavně se značkou.

Z dlouhodobějšího hlediska může být tato prvotní investice výhodou. Když si člověk koupí iPhone, bude mít jen díky značce status prémiového zařízení i několik let po uvedení novějších a výkonnějších modelů. S tímto estetickým životem je navíc spojen i ten užitný, protože mobilní zařízení Applu bývají standardně podporovány minimálně pět let od jejich uvedení.

iPhone XR s LCD displejem

 

Na druhou stranu telefony například od Samsungu nabídnou velmi podobnou míru technické propracovanosti a pro mnohé i atraktivnější design. Poměrně rychle však zastarávají jak softwarově, tak morálně a v důsledku i rychleji ztrácejí hodnotu na trhu.

Nabídku zařízení z druhé ruky navíc do velké míry určují samotní doporučovanými prodejními cenami. Apple bývá kritizován za to, že i relativně staré modely stále nabízí za relativně vysoké ceny. Pro zákazníky, které si je koupili už dříve, se však jedná o výhodu zajišťující lepší podmínky pro případný prodej vlastních použitých zařízení.

Tato poměrně široce známá pozorování nyní potvrzuje společnost BankMyCell zaměřující se na výkup a prodej starších mobilních zařízení. Ve vlastní rozsáhlé studii například uvádí, že vlajkové telefony s operačním systémem Android ztrácejí hodnotu až dvakrát rychleji než telefony s iOS. Zatímco hodnota iPhonu tak za rok klesne průměrně o 23,45 procenta a za dva roky od uvedení o 45,46 procenta, telefon s Androidem se na polovinu původní ceny dostane už za jediný rok.

Telefony Google Pixel za rok od uvedení ztratí více než polovinu původní ceny

Dva roky starý Galaxy od Samsungu se pak téměř nevyplatí prodávat, protože mu trh vzal průměrně už 71,41 procenta původní ceny. Totéž platí u standardních modelů, kde hodnota iPhonu XR za celý rok 2019 klesla jen o 21,55 procenta, kdežto konkurenční Samsung Galaxy S10e ztratil téměř dvojnásobek. U ostatních výrobců, kam patří i samotný Google, bývají tyto propady ještě výraznější.

Převrácená je pochopitelně situace pro zájemce o použitý telefon. Relativně často se tak objevují inzeráty nabízející výměnu vrcholového Samsungu z loňského roku za dva roky starý iPhone. Přesto se koupě telefonu od Applu může vyplatit, právě díky zmiňované dlouhé podpoře.

Komentáře