Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zpomalování iPhonů po ochranu uživatelské zkušenosti. Apple podle brazilského soudu jednal oprávněně
Foto: Apple

Antennagate, flexgate, bendgate, batterygate. iPhony i další zařízení Applu se relativně pravidelně stávají středem kontroverzí vycházejících z určitého technického problému či vysoké poruchovosti. Ačkoliv se ne vždy jedná o zcela opodstatněný fenomén, v případě batterygate Apple sám přiznal chybu. O to překvapivější je rozhodnutí brazilského soudu, podle něhož jednal při zpomalování iPhonů oprávněně.

V roce 2017 Apple oficiálně potvrdil mnohé spekulace o záměrném snižování výkonu u svých starších mobilních zařízení. Jako důvod pro svoje počínání uvedl snahu o zajištění správného fungování telefonů se staršími bateriemi, kdyby totiž stále využívaly maximální výkon hardwaru, hrozila náhodná vypnutí. Problém přitom nespočíval ani tak v samotné praxi jako spíš v netransparentnosti vůči zákazníkům.

Právě proto soud ve Francii letos na začátku února rozhodl, že Apple musí zaplatit pokutu ve výši 25 milionů eur (kolem 625 milionů korun). Na základě tohoto výsledku se dalo předpokládat podobný průběh i v dalších zemích, což se také stalo. V rámci vyrovnání třídní žaloby ve Spojených státech tak postiženým místním zákazníkům vyplatí 25 dolarů každému, celkem tedy mezi 310 až 500 miliony dolarů (přes 11 miliard korun).

Apple kvůli batterygate čelí mnoha třídním žalobám (Foto: Pixabay)

Brazilské státní orgány se nicméně rozhodly k situaci přistoupit z jiného úhlu. Jak informoval web Tilt, Brazilský institut pro ochranu spotřebitelů (IDEC) měl obdržet kolem 350 stížností od zákazníků, kteří měli problém se sníženým výkonem svých zařízení. K případům bylo přistupováno jako k možnému praktikování plánovaného zastarávání ze strany Applu.

Brazilský institut politiky a práva informačních technologií, vycházejíc z kroků jiných zemí, chtěl americké firmě přikázat zaplacení v přepočtu 4,7 miliardy korun. Jakmile se však kauza dostala k soudu, ten rozhodl ve prospěch výrobce iPhonů a žalobu zamítl.

Prakticky přímo přitom přejal odůvodnění Applu, tedy že se nejednalo o plánované zastarávání, ale naopak o snahu zachovat stabilní uživatelskou zkušenost za cenu zpomalení systému. Náhodné vypínání způsobené nedostatečnou kapacitou starších baterií by prý zákazníky poškodilo více než nižší výkon telefonu.

Foto: JerryRigEverything / YouTube

Zdá se, že při tomto posouzení bylo prakticky zcela opomenuto pochybení společnosti, která poměrně dlouho jakékoliv, ač prováděné s dobrým záměrem, ovlivňování fungování iPhonů skrývala. Web 9to5Mac proto zmiňuje brazilský Foxconn vyrábějící pro Apple produkty a spekuluje o vlivu tohoto faktu na počínání soudu.

Spíše než podobně zásadní obvinění je ovšem nejspíš pravděpodobnější odlišný pohled soudců. Původní stížnosti zákazníků se totiž skutečně týkaly možnosti nepřátelského jednání firmy vůči zákazníkům, které neproběhlo.

Komentáře