Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple Watch slaví pět let na trhu. Svět hodinek už změnily, jejich ambice ale sahají mnohem dál
Apple Watch jsou od začátku estetický, stejně jako technologický, objekt (Foto: Unsplash)

Uběhlo pět let od doby, kdy Apple na trh uvedl Apple Watch, dosud stále poslední „velký“ nový produkt s ambicemi přesahujícími status příslušenství nebo doplňku. Právě tím ve svých začátcích byly, postupně se ale vyvinuly do dnes už prakticky plně autonomního zařízení, které ze spolupráce s dalšími produkty firmy těží výhody aniž by na nich záviselo. Poměrně rychle také roste počet lidí, pro něž je představit si život bez nich už poměrně náročné.

Když Apple na konci roku 2014 představoval Apple Watch, na prezentaci pozval i několik novinářů zabývajících se tradičními mechanickými hodinkami. Už z tohoto kroku bylo jasné, že se zde opět aplikuje ono slavné „myšlení jinak“. Apple nechtěl vytvořit ani tak malý počítač na zápěstí jako spíš hodinky s naprosto bezprecedentní nabídkou funkcí – komplikací, jak se jim říká mezi hodinkáři.

Ačkoliv nemají dlouhotrvající hodnotu jako mechanické kousky, Apple Watch se snaží plnit více než jen utilitární funkci. Co nejatraktivnější design je samozřejmostí, ne už však jasné odkazy na tradiční horologii. Kvalita zpracování je na velmi vysoké úrovni, velikost odpovídá typickým hodinkám, zásadním ovládacím prvkem je korunka. A pak je tady neustále se rozšiřující počet ciferníků, jejichž samostatné recenze se objevují v magazínech jako Hodinkee.

Jednou z hlavních devíz Apple Watch jsou zdravotní funkce (Foto: Apple)

Vůbec nejznámější horologické internetové periodikum se ostatně před několika lety dostalo do rozepře s několika zadavateli reklamy, když se ve druhém vydání své tištěné verze rozhodlo dát na obálku Jonyho Ivea. Ať se to však Švýcarům líbí nebo ne, designér Applu se rychle stal jedním z nejvlivnějších lidí v jejich světě. Jak redaktoři magazínu argumentují, zdaleka to přitom neznamená negativní vliv, právě naopak. Trh s mechanickými hodinkami v posledních letech roste a díky Apple Watch si lidé opět zvykají nosit něco na zápěstí.

Dokonce i pro vášnivé nadšence do dnes okázale zbytečného mechanického umění je produkt Applu často tím prvním, co si ráno na zápěstí nasadí, a tím posledním, co z něj večer sundají. K tomu přispěla hlavně užitečnost zařízení, která se za pět let vývoje výrazně zlepšila. Nejnovější Series 5 umí konečně zobrazovat čas neustále. Přidání natolik základní schopnosti po tak dlouhé době o statusu zdaleka nejprodávanějších hodinek (chytrých i klasických) ledacos vypovídá.

Kromě toho je možné se s nimi potápět, volat, navigovat, poslouchat hudbu, měřit EKG a mnoho dalších věcí, které v první verzi nebyly. To vše při, pro většinu uživatelů, bezproblémové výdrži, větším displeji a menším celkovém objemu těla. Stále zůstává otázkou, zda se Apple Watch mohou stát podobně samozřejmými, ba nutnými, jako chytrý telefon, snad každý by si ale mohl najít verzi, která mu vyhovuje, a funkci, která je prospěšná.

Apple do Apple Watch vkládá obrovské množství důvěry. Jednou by se mohly stát zásadním produktem (Foto: Apple)

Ocelové nebo keramické tělo, sofistikované kovové náramky a astronomické ciferníky pak patří těm, kteří hledí i daleko za prospěšnost. Zmíněný článek na Hodinkee.com popisuje komplexní fungování solárního ciferníku. Ten zobrazuje aktuální pozici slunce na obloze, časy východu, západu i délku úsvitu a soumraku. Spolu s tím, jak plyne den, se mění barevné schéma ciferníku, z modré do tmavomodré a bledě růžové když slunce začíná mizet za horizontem. Jiný ciferník zobrazuje aktuální polohy planet sluneční soustavy a otáčením korunky umožňuje sledovat jejich další pohyb.

Podobné komplikace lze vytvořit také mechanicky, výsledné hodinky ale dosahují cen v řádu milionů korun. Jejich hodnota časem neklesne, spíše se naopak bude zvyšovat, současné Apple Watch budou naproti tomu za několik let zralé do šrotu. Vyjdou totiž další, ještě mnohem sofistikovanější verze, u nichž možná bude opravdu na čase hledat argument proti jejich koupení, ne pro něj.

Komentáře