Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Face ID a roušky si nerozumí. Apple připravuje aktualizaci iOS, která urychlí zadávání kódu ručně
Foto: Pexels

Face ID bylo zpočátku mírně kontroverzním rozhodnutím, už dávno se však ustanovilo jako skvělý nástupce Touch ID. V současnoti to opět není tak jasné, protože se mimo domov po celém světě doporučuje nosit roušku nebo masku, které jsou pro skenování obličeje pochopitelně problém. Apple se nyní snaží tento problém alespoň zmírnit rychlejším zobrazením klávesnice pro vložení bezpečnostního kódu.

Nedávno vydaný iPhone SE se v recenzích nevyhnul mnoha poznámkám o jeho už mírně archaicky působicím designu přední strany. Novináři nicméně jedním dechem dodávali, že momentálně se vlastně může jednat o výhodu, protože Touch ID schované v tlačítku plochy je nyní jediným způsobem, jak biometrickým senzorem odemknout iPhone na veřejnosti. Tento problém pro uživatele novějších iPhonů pak dále prohlubuje prodleva mezi selháním rozeznání tváře a zobrazením možnosti napsat kód.

Apple proto v nejnovější zkušební verzi iOS 13.5 upravil, jak systém Face ID funguje. Kód je samozřejmě stále potřeba vkládat „ručně“, příslušná klávesnice se však alespoň zobrazí hned, jak iPhone poprvé rozezná, že uživatel má na tváři masku. Jak ukazuje video na Twitteru, obrazovka pro napsání hesla následuje okamžitě po prvním selhaném pokusu o rozeznání tváře, není třeba nejdříve prstem šoupat nahoru.

Jednou z možností, jak problém s Face ID obejít, je ho zkrátka vypnout. V takovém případě lze vložit kód hned po rozsvícení displeje s šoupnutí prstem nahoru. V extrémnějším případě je také možné kód pro odemykání iPhonu zcela vypnout. Poslední alternativou, jak před vydáním finální verze iOS 13.5 proces odemčení telefonu zrychlit, je při selhaném prvním pokusu o sken tváře a šoupnutím prstem okamžitě klepnout na text Face ID. iPhone proces rozeznávání tváře zruší a nabídne hned napsání hesla.

Ačkoliv je Face ID navrženo tak, aby vyžadovalo viditelné oči, noc a ústa, na internetu se v posledních dnech objevily způsoby, jak to obejít. V nastavení bezpečnostního prvku je dostupná možnost Nastavit alternativní vzhled. Jejím prostřednictvím by mělo jít přidat sken tváře s polovinou úst a nosu zakrytou maskou. Pokud iPhone hlásí, že ústa nejsou viditelná, stačí polohu složené roušky na tváři mírně upravit. Výsledkem by mělo být fungování Face ID i s nasazenou rouškou, stále však nelze očekávat zdaleka stoprocentní spolehlivost.

Komentáře