Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iOS 14 by mělo dostat nové funkce pro správu hesel, které by se přiblížily oblíbené službě 1Password

Podle informací z posledních týdnů i měsíců se zdá, že významnou součástí iOS 14 bude vylepšování dobře známých funkcí, které patří k úplným základům mobilního operačního systému. Jen včera jsme psali o koupi aplikace s počasím Dark Sky Applem. Dnes to vypadá, že správa hesel v iOS by se brzy mohla přiblížit schopnostem oblíbené aplikace 1Password.

Serveru 9to5Mac se před časem podařilo získat přístup k rané verzi iOS 14 a od té doby svět zásobuje mnoha detaily o dalším vývoji systému. Nyní přišla řeč na iCloud klíčenka, která slouží jednak pro bezpečné ukládání hesel a jednak pro jejich automatickou synchronizaci napříč všemi zařízeními daného uživatele. Navrhováním možných bezpečných hesel pak výčet jejích centrálních funkcí v zásadě končí.

Mnozí se tak spoléhají na alternativy třetích stran jako 1Password. Asi nejrozšířenější manažer hesel nabízí široké možnosti jejich organizace do kategorií, vytváření několika „trezorů“ třeba pro pracovní a osobní účty, přidávání dodatečných informací k účtům a podobně. Důležité jsou také sofistikovanější bezpečnostní mechanismy jako upozorňování na úniky hesel ze strany webů nebo varování při opakovaném použití jednoho hesla.

Dvoufaktorové ověřování na iOS (Foto: Apple)

Právě to se má naučit iCloud klíčenka. Používat stejné heslo pro několik různých účtů sice usnadňuje jeho zapamatování, pokud se ovšem někomu podaří prolomit zabezpečení jednoho webu, rázem mohou být takto zkompromitovány i další. Jelikož v éře manažerů hesel není třeba si všechny pamatovat, iCloud klíčenka by měla v případě shody nového hesla s již existujícím uživatele upozornit před riskem snížení bezpečnosti.

Druhá novinka by se měla týkat dvoufaktorového ověřování. To vyžaduje po zadání hesla ještě další potvrzení jednorázovým kódem na druhém zařízení, takže pouze ukrást heslo nestačí. iOS 14 by mělo být schopno ukládat taková hesla, což by s sebou mohlo nést také schopnost generovat kódy pro dvoufaktorové ověření. Mimo přihlašovací údaje k Apple ID a App Storu se pro to v současnosti používají samostatné aplikace jako třeba Google Authenticator. 

Komentáře