Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone 7 stárne pomalu. Stále neexistuje mnoho důvodů, proč ho měnit
iPhone 7 Plus (Foto: Unsplash)

Od doby, co si bratr koupil iPhone XR a já si ho mohl více vyzkoušet, mě fascinuje schopnost jeho reproduktorů vytvářet iluzi stereo zvuku hlavně při sledování videa. Nedávno jsem záměrně zkusil, jaké je to na iPhonu 7 a zjistil, že kvalitativní rozdíl není zase tak velký. To je jen malý důvod, proč upgrade telefonu v blízké době nepovažuji za důležitý.

Apple včera představil nový iPhone SE, jehož design se poprvé objevil už v roce 2014, ale některé vnitřní komponenty z nejnovějších modelů 11 a 11 Pro. Podle očekávání se objevily tři druhy kritik – jedné skupině nyní připadá příliš velký, druhé příliš malý a třetí by chtěla stejné rozměry s větším displejem. Přesto je velice pravděpodobné, že bude iPhone SE druhé generace velmi úspěšný.

Jeho cena totiž činí koupi nového telefonu o něco stravitelnější a majitele poměrně starých modelů přivede k mnoha nejnovějším funkcím. Pro iPhone 7 to ale neplatí, rozdíl by byl z hlediska každodenního používání minimální. Velmi podobná situace přitom nastává i ve srovnání s nejnovějšími modely, jejichž plný potenciál příliš často nevyužívají ani uživatelé označující se za náročnější.

iPhone SE druhé generace (Foto: Apple)

V několika posledních letech se vykrystalizovalo několik základních důvodů pro koupi novějšího iPhonu: vyšší výkon, lepší baterie, kvalitnější fotoaparát a v některých případech větší displej. Pro lidi, kteří sdílejí pár fotografií týdně na sociálních sítích, nepoužívají velice specifické náročné aplikace a sledování videa na telefonu pro ně není standardem, jsou tyto kategorie od iPhonu 7 téměř irelevantní. Nedostatenou baterii lze navíc snadno řešit powerbankou, bez níž se mnohdy neobejdou ani majitelé novějších modelů.

Mobilní zařízení Applu z roku 2016 mají výkonný čtyřjádrový procesor, 2 GB RAM a osmijádrový grafický čip. Jsou díky tomu schopny nahrávat, přehrávat i základně editovat 4K video, takže ani chystané iOS 14 by pro ně nemělo představovat zásadní výzvu. Kromě toho nabízejí dostatečnou ochranu proti vodě, skvělý Taptic Engine pro haptickou odezvu a nepohyblivé tlačítko plochy, kterému nehrozí mechanické opotřebení. Jejich displej zobrazí stejně širokou paletu barev jako to nejlepší na trhu.

Prodeje iPhonů poslední dobou klesají, protože je uživatele čím dál tím těžší přesvědčit k častému upgradu. iPhone 11 nebo 11 Pro je samozřejmě mnohem zajímavějším zařízením, než iPhone 7. Velká část toho ovšem spočívá v prvotní atraktivitě, která má na každodenní zkušenost poměrně malý vliv. Telefony Applu z velké části dospely do stádia, kdy zkrátka stárnou spíše morálně než fakticky.

Komentáře