Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone SE druhé generace má několik kompromisů. Jeho hodnota ale nemá konkurenci
iPhone SE druhé generace (Foto: Apple)

Řečeno jen mírně cynicky je druhá generace iPhonu SE jen dlouhé roky starý design s novým čipem. Přesto se, stejně jako v případě první generace, jedná o jeden z nejzajímavějších nových telefonů na trhu. Tento zajímavý rozpor potvrzují i první recenze, které většinou oceňují to, co je u moderního mobilního zařízení pro masy zásadní – všestrannost, spolehlivost a kvalitní podpora.

Ve všech třech kategoriích mají všechny iPhony dlouhodobě velmi dobrou pověst, pro zařízení na vrcholu technologických možností to však platí do určité míry plošně. Jiná je situace u dostupnějších modelů, u nichž se pochopitelně objevují kompromisy. V případě nového SE je v zásadě jediným kompromisem starší design, který mnohým vyhovuje nebo ho dokonce preferují.

„Levný iPhone“ je cenově automaticky velice zajímavý a dokáže nabídnout několik věcí, co podobně dostupná konkurence ne. Tou hlavní je stejný procesor jako v nejvyšších modelech překračujících hranici třiceti tisíc korun. V otázce výkonu na hry a náročnější úkony jako úprava videa tak SE nejsou schopny konkurovat ani telefony s dvojnásobnou cenou. Výhodou je samozřejmě i menší spotřeba, takže výdrž baterie je o něco lepší než u iPhonu 8.

Foto: Apple

Apple zde neupustil ani od jiných funkcí, které s šetřením často odpadají jako první, tedy bezdrátové nabíjení nebo základní odolnost proti vodě a prachu. To, co bylo před necelými třemi lety devízou dražších zařízení, je nyní standardem i pro ten nejdostupnější iPhone. Někomu však bude chybět konektor na sluchátka, mezi levnějšími telefony stále rozšířená vlastnost.

Důležitou kategorií je také fotoaparát. Apple neříká, jestli v novince použil stejný senzor jako v iPhonu 8. I kdyby ano, znamenalo by to možnost očekávat kvalitní výsledky. Zde se k nim však navíc připojuje výkon procesoru A13 a některé vlastnosti komputační fotografie. Například magazín The Verge tak zmiňuje, že při dobrých světelných podmínkách není jednoduché identifikovat výraznější rozdíly mezi fotografiemi z iPhonu SE a iPhonu 11 Pro. Horší je to ve ztížených světelných podmínkách a vše uzavírá 4K video do 60 snímků za vteřinu, které v dané kategorii telefonů nemá žádnou konkurenci.

Možná důležitější než konkrétní parametry nebo kritika zastaralého rámečku kolem displeje je ale rozdíl mezi cenou a hodnotou. Cenově lze k novému SE najít obdobu, která bude zepředu vypadat moderněji, nabídne lepší baterii nebo stejně svižnou uživatelskou zkušenost. Otázkou ovšem je, jestli bude toto srovnání odpovídat například i za čtyři roky. Je velmi pravděpodobné, že ne. Z hlediska dlouhodobé hodnoty se iPhonu není snadné přiblížit ani u vlajkových modelů, u těch levnějších je pak situace ještě výrazně složitější.

Nedávno se v nedokončené verzi iOS 14 objevily náznaky, že bude podporovat i iPhone 6S a první generaci SE z let 2015 a 2016. To by znamenalo dostupnost nejaktuálnějšího softwaru na šest let starých zařízeních. Díky nejnovějšímu procesoru lze očekávat, že druhá generace SE by v tomto směru mohla jít ještě dále. Počáteční investice do iPhonu se tak stane ještě výrazně výhodnější.

Komentáře