Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone SE je o kompromisech. Chybí mu třeba plnohodnotná podpora dotykové funkce Haptic Touch
iPhone SE druhé generace (Foto: Apple)

Už podle designu a základních specifikací je zřejmé, že nový iPhone SE není určen pro náročné uživatele, respektive pro ty, kteří mají rádi nejnovějších mobilní technologie od Applu a chtějí vlastnit to nejlepší z dostupného portfolia iPhonů. Novinka je založena na menších i větších kompromisech, mezi které patří i neúplná podpora oblíbené dotykové funkce Haptic Touch.

Apple dlouhé roky prosazoval užitečnou vychytávku zvanou jako 3D Touch, která na základě silnějšího stisku na displej vyvolala novou nabídku odvíjející se od potřebných voleb dané aplikace. Někdo na ní nedal dopustit, někdo naopak tuto funkci vůbec nevyužíval. Apple se ji však v důsledku šetření místa, jež zabíraly tlakové senzory uvnitř zařízení, rozhodl postupně nahrazovat za variaci Haptic Touch.

Ta funguje vesměs podobně – stačí dlouze přidržet prst na aplikaci nebo notifikaci a rázem se objeví kontextová nabídka pro rychlejší reakce. Jako první s Haptic Touch dorazil iPhone XR a následně si ji osvojily i vlajkové lodě 11, respektive 11 Pro (11 Pro Max). Bylo tedy očekávané, že bude plně podporována i na novém SE, nicméně se ukazuje, že to není zcela pravda.

Ačkoliv druhá generace kompaktnějšího a cenově přijatelnějšího jablečného telefonu Haptic Touch nabízí, chybí u notifikací. Z Oznamovacího centra si tak uživatelé nových iPhonů SE notifikace dlouhým přidržením prstu nezobrazí. Podle magazínu TechCrunch navíc nejde o žádnou chybu, ale plán Applu, který se zkrátka rozhodl, že to tímto způsobem nebude fungovat.

Je možné, že bude Haptic Touch do novinky implementován softwarovou aktualizací, nicméně i tak je poněkud zvláštní, proč se takto firma z kalifornského Cupertina rozhodla. Jediným způsobem, jak uživatelé mohou na svém novém telefonu zobrazovat bohatou nabídku voleb přímo z notifikace v Oznamovacím centru (nebo na uzamčené obrazovce), je swipe vlevo a Zobrazit.

Komentáře