Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Nemožná nabíječka? Apple prý integrací procesoru A11 oživil původní projekt AirPower

V roce 2017 Apple s velkou slávou představil zařízení, které se stalo jedním z největších selhání firmy posledních let – bezdrátovou nabíječku AirPower. Dlouho se spekulovalo, proč nabíjecí podložka stále nepřichází na trh, jednu dobu snad dokonce měla tak trochu povahu mýtického zařízení. Apple zdánlivě vše zatrhl, když loni v březnu vývoj AirPower oficiálně ukončil.

Měla to být bezdrátová nabíječka schopná nabíjet tři zařízení současně, položená v kterémkoliv místě a v jakémkoliv pořadí. Aby vše fungovalo spolehlivě, Apple se do podložky pokusil integrovat na dvacet cívek a vytvořit systém, kdy by iPhone na podložce zobrazoval stav nabití také pro další zařízení položené vedle něj.

Po měsících testování se nejspíš definitivně ukázalo, že se tato nabíječka pokouší překročit fyzikální zákony a kvůli častému přehřívání u ní zajistit bezpečnost. Ostatní výrobci se přesto rozhodli přijít s velice podobnými designy, jen pochopitelně s nižšími ambicemi. Ačkoliv vždy obsahovaly určitý kompromis, po čase je na svém e-shopu začal nabízet i sám Apple.

Bezdrátová nabíječka Zens Liberty obsahuje až 16 cívek

Na konci ledna se ovšem pro nadšence nabíjecích technologií objevila velmi zajímavá informace. AirPower v původní „nemožné“ podobě by mohla nahradit alespoň omezenější varianta, schopná nabíjet dvě zařízení současně. To by mohlo umožnit menší koncentraci cívek na malé ploše i při zachování vlastností jako podpora umístění zařízení k nabití kdekoliv na podložce. Nabíječka Applu by si jistě získala publikum v jakékoliv funkční podobě, výhoda oproti konkurenci by přesto dále zvýšila zájem.

V současnosti se prý nová AirPower už testuje mezi zaměstnanci společnosti pracujícími s domova. Informace pocházející od Jona Prossera dokonce naznačují, že by se vrátila ve formě kompatibilní se třemi zařízeními zároveň. To jí má umožnit integrace procesoru A11. „Jelikož Apple Watch využívá vlastní specifický proces nabíjení, vyžaduje k tomu více energie. Pokud jste Apple Watch v předchozích prototypech na podložku položili vedle dalších zařízení, celá podložka se přehřála a většinou vzplála,“ vysvětluje Prosser.

Procesor A11 se objevil v iPhonech 8 a X, stále se tedy jedná o relativně výkonný hardware. V nabíječce má sloužit k přesnější organizaci rozvádění energie napříč jednotlivými cívkami, takže některé by mohly podle potřeby vyzařovat více elektřiny než jiné. Díky tomu by na plný výkon nemusela běžet celá podložka a předešlo by se přehřívání.

Analytik Ming-Chi Kuo letos v lednu zmiňoval bezdrátovou nabíječku jen pro dvě zařízení, která má být představena ještě v tomto pololetí. Nyní je tedy otázkou, jestli se některá z dostupných informací plete, nebo se nevylučují a obě jsou pravdivé. Mohly by tak vzniknout například AirPower a AirPower Pro.

Komentáře