Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Skype uvedl konkurenci Zoomu Meet Now. Umožňuje telekonference bez aplikace a účtu
Foto: Microsoft

Co se týče internetových služeb pro videotelefonování, poslední týdny se nesou hlavně ve jménu platformy Zoom, jejíž uživatelská základna se za pár měsíců rozrostla dvacetinásobně. Nejen kvůli bezpečnostním dírám je však dobré nezapomínat ani na Skype. Ten nyní umožňuje se připojit k videokonferencím bez účtu nebo nainstalované aplikace.

Zoom si rychle získal oblibu zejména kvůli jednoduchosti používání. Okamžitě ho mohlo začít používat i mnoho lidí, kteří nebyli příliš připraveni na práci z domova. Stačilo jim k tomu jen mít zařízení s webkamerou a mikrofonem a otevřít odkaz zaslaný organizátorem telekonference. Celý hovor pak může proběhnout přímo prostřednictvím prohlížeče.

Přímočarost Zoomu s sebou nicméně nese i určitá bezpečnostní rizika, která jsou zvlášť problematická při použití například pro vzdálená zasedání vlády. V takových případech je lepší se obrátit na dlouho zavedené platformy jako například právě Skype.

Řešení Microsoftu až dosud vyžadovalo velmi tradiční způsob práce, tedy stažení a nainstalování aplikace, vytvoření účtu a přihlášení se do něj. To už nutně neplatí, nová funkce Meet Now umožňuje prakticky stejné použití jako její progresivní konkurent. Nová část webu Skypu jediným klikem vygeneruje odkaz, který stačí sdílet s ostatními členy plánované telekonference. V současnosti jsou podporovány prohlížeče Microsoft Edge a Google Chrome, samozřejmě lze však stále použít i aplikaci.

Celá služba funguje bezplatně a má obsahovat typické nástroje jako nahrávání celého hovoru, rozmazání pozadí videa a sdílení displeje daného zařízení například pro prezentace. Nahrané hovory Microsoft na svých serverech uchová po dobu až třiceti dnů, samozřejmě s tím, že k nim mají přístup pouze ti, kteří se jich účastnili.

Vzhledem k problémům Zoomu je poněkud překvapivé, že Microsoft k nové funkci nezmiňuje detaily spojené se zabezpečením. Zatím tak zůstává otázkou, zda nelze vygenerované kódy náhodně zkoušet a připojit se k probíhajícímu hovoru neznámých lidí. Majitelé zařízení Applu mohou hromadné hovory mezi sebou organizovat v zásadě stejně jednoduše a bez obav o bezpečnost prostřednictvím FaceTime.

Komentáře