Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Z Cupertina do nemocnic. Apple vyvine a pošle zdravotníkům miliony štítů a respirátorů
Tim Cook na nedávném meetingu s akcionáři koronavirus označil za výzvu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Spojené státy americké jsou zemí, kde je v tuto chvíli zdaleka nejvíce případů nemoci COVID-19 na světě. Zatímco zbytek světa už se pomalu začíná zotavovat, Američané se na to nejhorší mají teprve připravit. Do pohotovosti tak kromě zdravotníků vyráží i tamní technologičtí giganti v čele s Applem, který disponuje zdroji s nimiž chce alespoň trochu ulehčit tamnímu zdravotnickému systému.

Cupertinský gigant zmobilizoval jak vlastní zaměstnance, tak partnery a celé dodavatelské řetězce. Výsledkem je, že do této chvíle nakoupil dvacet milionů respirátorů a zároveň vytvořil a nyní distribuuje vlastní ochranné štíty. Na Twitteru to uvedl CEO Applu Tim Cook.

„Soustředíme se na to, jak může Apple pomoct s klíčovými potřebami lékařů v první linii, v takové škále, jaká aktuální situace vyžaduje,“ řekl Cook ve videu.

Jen do konce tohoto týdne chce Cook distribuovat po Spojených státech milion takových štítů a další miliony v následujících týdnech i s vidinou toho, že by mohl zorganizovat distribuci i mimo USA. Podle Cooka se na snahách podílí týmy napříč Applem – od designerů, inženýrů až po baliče.

Podle první zpětné vazby od doktorů jsou ochranné štíty od Applu velmi dobré – jsou totiž jednoduché, přitom plně adaptabilní, navíc balené po stovce kusů a složit je může každý do dvou minut. Na výrobku spolupracuje s několika startupy z oblasti 3D tisku.

Ještě na konci března měl Apple v úmyslu darovat „jen“ polovinu z dvaceti milionů respirátorů, které již dokázal získat. Cook tehdy řekl, že respirátory, které Apple sežene, chce posílat i do nejpostiženějších evropských regionů.

Pomoc napříč technologickým sektorem

Pomoc ovšem přichází od desítek významných jmen americké technologické  scény. Výrazně se zapojil například zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, který přislíbil 25 milionů dolarů na podporu samotného léku, v čemž spolupracuje s nadací Billa a Melindy Gatesových. Facebook samotný už také daroval rozdistribuoval miliony respirátorů.

Do více technické oblasti se pustila i automobilka Tesla Elona Muska. S velkou pomocí součástek, které používají na samotná elektrická auta, totiž byli tamní inženýři schopni designovat ventilátor, který může pomoci těžce nemocným pacientům dýchat. Kromě technických mechanik použili i dotykovou obrazovku z Modelu 3, díky které lze ventilátor ovládat.

S podobnými snahami přišly i jiné automobilky ve Spojených státech. Důvod je prostý – součástky na životně důležité ventilátory mají i oni a dobře je znají.

Komentáře