Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Chytrá karanténa jede na plné obrátky. Trasovací aplikace eRouška totiž dorazila i na iPhone
Tři týdny po verzi pro Android byla eRouška konečně schválena také na iOS (Foto: CzechCrunch)

Před časem v bezprecedentním kroku navázaly spolupráci firmy Apple a Google se záměrem přímo do svých operačních systémů zabudovat nástroje pro trasování lidí, kteří mohli přijít do kontaktu s novým typem koronaviru. Velmi podobné technologické řešení už ale rovnou do provozu nasadila česká iniciativa COVID19CZ v aplikaci eRouška. Ta je nyní konečně dostupná i na iOS.

Aplikace zaštítěná českým ministerstvem zdravotnictví využívá technologii Bluetooth, jejímž prostřednictvím sdílí kódy přiřazené jednotlivým zařízením. Pokud se dva telefony dostanou do určité vzdálenosti (modelově menší, než je ta bezpečná), vymění si mezi sebou kód, který po omezenou dobu zůstane uložen v datech aplikace. Vše samozřejmě probíhá jen v případě, že k tomu uživatelé svolí a při anonymizaci dat.

Pokud se u některého z uživatelů eRoušky zjistí nákaza koronavirem, hygienici jsou opět na základě svolení nakaženého identifikovat telefonní čísla zařízení, s nimiž přišel do styku. Pochopitelně nelze říct, že je tento systém zcela bezpečný a nežádá lidi, aby se vzdali alespoň části svého soukromí. Hlavním argumentem v jeho prospěch je výrazné zefektivnění chytré karantény, stojící na sledování pohybu viru a vysoce cílené izolaci.

Aplikace eRouška funguje na pozadí po tom, co uživatel schválí sdílení anonymizovaných kódů (Foto: COVID19CZ)

Výsledkem je v ideálním případě uvolňování protipandemických opatření, aniž by opět začal rychle růst počet nakažených. V karanténě budou muset být pouze lidé, kteří jsou skutečně nemocní nebo u nich existuje reálná možnost, že byli viru vystaveni. Zbytek země se přitom bude moci začít vracet k normálnímu fungování.

„Všichni se chceme vrátit k našemu běžnému životu a chceme, aby plošná karanténa co nejdříve skončila. Proto musíme každý, kdo může, pomoci hygieně dnešní situaci zvládnout. Každý z nás tak musí být schopen co nejrychleji a nejpřesněji předat seznam osob, se kterými se setkal v posledních dnech před odhalením nákazy. A k tomu slouží nová aplikace eRouška,“ vysvětluje jeden z jejích autorů Vojtěch Komenda.

Systém chytré karantény byl v Česku naostro spuštěn 1. května, necelé tři týdny po tom, co vyšla eRouška ve verzi pro Android. Za tu dobu si ji stáhlo už přes 160 tisíc lidí a toto číslo by mělo díky schválení verze pro iOS dále rychle růst. Ministerstvo zdravotnictví chystá i marketingovou kampaň. Jak funguje chytrá karanténa i samotná aplikace detailněji, popisuje článek na našem sesterském webu CzechCrunch.

Schéma fungování chytré karantény (Foto: COVID19CZ)

Jak je zmíněno v prvním odstavci, na podobném řešení pracuje také Apple a Google. V jejich případě by se jednalo o implementaci přímo do operačního systému takže aplikace by poskytovaly v zásadě pouze relevantní uživatelské prostředí. Přítomnost systému pro trasování v mobilních operačních systémech by také znamenala zajištění kompatibility mezi řešeními různých zemí. To bude zásadní v době, kdy půjde opět volněji cestovat po mezinárodní půdě.

Aplikace eRouška na iOS je zdarma dostupná v App Storu.

Komentáře