Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Gify v centru pozornosti Facebooku. Firma Marka Zuckerberga kupuje za zhruba 10 miliard korun oblíbenou službu GIPHY

Ať už jde o sociální sítě nebo různé komunikační služby, krátké animované obrázky, známé jako gify, jsou hojně využívaným formátem pro doplnění konverzace. Není tedy divu, že konkrétně americká společnost GIPHY, jež svůj byznys staví na pokročilém agregátoru gifů, se těší velké oblibě mezi internetovými uživateli. Natolik velké, že oslovila i samotný Facebook.

Gigant pod vedením Marka Zuckerberga totiž dnes jako blesk z čistého nebe oznámil, že GIPHY kupuje a zahrnuje pod svá křídla, respektive pod tým pracující na Instagramu. Celý obchod měl Facebook přijít na 400 milionů dolarů, což je v přepočtu více než 10 miliard korun. Pouze na platformu, která soustředí gify a nabízí uživatelům možnost je tvořit.

„Tím, že spojíme Instagram a GIPHY dohromady, zajistíme, aby lidé při vytváření stories nebo soukromých zpráv našli perfektní gify i samolepky. Obě naše služby podporují uměleckou komunitu a tak to i zůstane,“ zní v oficiálního oznámení. Je tak zřejmé, že bude platformy GIPHY přímou součástí Instagramu, sítě přesahující miliardu měsíčně aktivních uživatelů.

GIPHY

Za akvizicí není pouze Zuckerbergova chuť ovládnout celý internetový prostor, ale také jakýsi logický úmysl: na GIPHY totiž jen z aplikací vlastněných Facebookem (Messenger, WhatsApp a právě Instagram) plynulo až 50 procent návštěv. Co se týče dalšího vývoje, patrně nelze očekávat žádné výrazné změny – vše by mělo zůstat při starém.

To znamená, že i uživatelé iPhonů a iPadů budou moci GIPHY nadále využívat coby rozšíření služby iMessage, kde se miniaplikace objeví po nainstalování té „hlavní“. Teoreticky ale lze očekávat, že do platformy přibude více reklam, což má Facebook ostatně ve zvyku napříč všemi službami.

Komentáře