Inzerce      O nás     CzechCrunch  
iPhone 12 si prý nechá Lightning. V příštím roce pak kabel už vůbec potřebovat nebudeme
Koncept iPhonu 12 (Foto: Ben Geskin / Twitter)

Kolem chystaných iPhonů se každý rok již dlouho před vydáním rojí celá řada zvěstí, úniků i spekulací, takže finální podoba nových modelů bývá víceméně známa již dlouho před oficiálním uvedením na trh. Nejinak je tomu také letos a o chystaných iPhonech 12 toho již tušíme mnoho. Nyní se navíc dozvídáme i zvěsti o tom, jaký Apple použije nabíjecí konektor. A vypadá to, že USB-C se opět nedočkáme.

Apple již od iPhonu 5, jehož prodej byl zahájen v roce 2012, spoléhá na svůj konektor Lightning, a podle všeho se tento přístup nezmění ani letos. Chystaný iPhone 12 má podle twitterového uživatele s přezdívkou Fudge (@chocobit) u Lightningu zůstat. A co víc, USB-C nemá dorazit ani o rok později.

Ačkoli se tento zdroj Applu věnuje dlouhodobě, věrohodnost této zvěsti je samozřejmě velmi těžké vyhodnotit a zprávu tedy určitě nelze brát za danou skutečnost. Na druhou stranu, k možnému přechodu iPhonu na USB-C se zatím prakticky žádný relevantní zdroj nepřiklání. Apple k němu totiž nemá příliš důvodů.

Výhodou konektoru Lightningu je, že je pro uživatele zařízení od Applu dlouho přijímaným standardem, je univerzální, oboustranný a malý – dokonce menší než právě USB-C a v telefonu proto zbývá o něco více místa pro vnitřní komponenty. Očekává se navíc, že Apple bude chtít od konektorů co nejdříve upustit úplně, takže mezikrok v přechodu na USB-C nedává příliš smysl.

Zajímavé je, že podle Fudge se Apple bude chtít zasouvacího nabíjecího konektoru plně zbavit již s iPhonem 13. V té době již má absolutní prim hrát bezdrátové nabíjení. To již ostatně iPhony delší dobu podporují a čím dál více se prosazují i bezdrátové nabíječky.

Apple ale údajně nechce spoléhat jen čistě na technologii Qi, a iPhone 13 opatří také Smart Connectorem, který známe z iPadů. Smart Connector by měl byl cestou, jak uživatelům pomoci přejít k indukčnímu nabíjení a dopřát jim připojení pomocí nabíječky, která se jen magneticky přichytí.

Smart Connector na iPadu Pro (Foto: Apple)

Domněnku, že se Apple postupně zbaví veškerých „zasouvacích“ konektorů podporuje i ceněný analytik Ming-Chi Kuo, podle kterého Apple již v roce 2021 nabídne iPhone, který bude plně bezdrátový. Očekává ale, že zcela bez konektoru bude jen nejvyšší model řady, nikoli všechny modely vydané v tom roce.

Něco takového by dávalo jistý smysl. Samozřejmě se ale také může stát, že Apple všechny vyvede z omylu a uvede iPhony s USB-C portem, na který ostatně přešel již s iPady Pro a s MacBooky.

iPhonů 12 bychom se měli dočkat v září, přičemž letos firma možná ukáže hned čtyři nové modely – dvě velikosti iPhonu 12 a další dvě velikosti iPhonu 12 Pro. Novinka má přitom být o něco dostupnější než aktuální model, protože Apple prý vsadí na dostupnější OLED displeje od čínského výrobce.

Komentáře