Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Irčan na Apple TV+? Firma by mohla produkovat nový epický western Martina Scorseseho s DiCapriem
Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio a Robert De Niro (Foto: Siebbi/Wikimedia/Netflix)

Ačkoliv na Oscarech po deseti nominacích mnoho úspěchů nepobral, Irčan byl jednou z nejdiskutovanějších filmových událostí loňského roku hned z několika důvodů. Jednalo se po dlouhé době o návrat jednoho z mistrů žánru Martina Scorseseho ke gangsterkám, obrovský rozpočet kompletně pokryl Netflix, epický film se téměř vůbec neobjevil v kinech. Nyní to vypadá, že by si podobnou pozornost mohl s režisérovým novým projektem získat i Apple.

Je tomu jen o trochu déle než týden, co se technologický gigant podle zákulisních zpráv rozhodl knihovnu své streamovací služby rozšířit o starší filmy a seriály. Záhy se pak na veřejnost dostala také informace, že se Applu podařilo získat exkluzivní práva na distribuci nového válečného filmu s Tomem Hanksem. Kdyby náhodou stále někomu nebyla jasná snaha ze streamovací služby firmy udělat úspěšný produkt, situaci by měl ozřejmit sám Scorsese.

Jeden z nejvíce ceněných žijících režisérů nikdy nepracoval na velkých blockbusterech, rozpočty jeho filmů se tedy z většiny držely v průměru. Náklady na produkci Irčana se nicméně hlavně kvůli náročným speciálním efektům pro omlazování herců vyšplhaly až k 200 milionům dolarů, které nebyl ochoten poskytnout nikdo kromě Netflixu. Je těžké odhadovat, nakolik se mu investice vrátila, výrazně však posílila jeho status co se týče podpory prestižních a náročných projektů.

Irčan patřil k nejdiskutovanějším filmům loňského roku

Apple u streamovací služby TV+ o prestiži a důrazu na kvalitu místo kvantity mluví od začátku, prozatím se mu ale tato slova nedaří příliš efektivně převádět do praxe. Z toho pramení i poměrně nízký zájem diváků, odhadovaný na pouhých pět milionů aktivních kolem února letošního roku. Stejně jako u novinky s Tomem Hanksem má tedy i v případě chystaného filmu Killers of the Flower Moon od Scorseseho silnou motivaci ho spojit se svojí značkou.

Jak informuje magazín Deadline, už se to téměř podařilo. Interní zdroje tvrdí, že prakticky vše je domluveno a čeká se jen na podepsáno smlouvy Paramountem, který si původně projekt vzal na starost. Když se však ukázalo, že epický projekt o amerických bitvách o ropu a počátcích FBI bude stát mezi 180 a 200 miliony dolarů, studio znejistělo. Pokud pro Apple vše dobře dopadne, stane se hlavním zaštiťovatelem produkce a exkluzivním vlastníkem práv pro digitální distribuci, zatímco Paramount se postará o kinodistribuci.

O western, který vedle Scorseseho jména doplní herci Leonardo DiCaprio a Robert De Niro, se utkala velká studia jako Universal a MGM a pochopitelně také Netflix. Applu by tak vítězství zajistilo další zásadní vliv v Hollywoodu a otevřelo dveře dalším spolupracím s prestižními jmény. Společnost už dříve uzavřela smlouvu s jedním z nejzajímavějších amerických nezávislých studií A24 a novým produkčním studiem Richarda Pleplera, dlouholetého ředitele HBO. V jeho vlastním studiu pak má vzniknout válečná minisérie Stevena Spielberga navazující na Bratrstvo neohrožených.

Komentáře