Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Rozšířená realita nebo notifikace přímo před očima? Chytré brýle Applu přijdou, otázkou je kdy
Foto: Dominik Hofacker / Behance

Viceprezident marketingu Applu Greg Joswiak nedávno v rozhovoru prozradil, že firma svou nabídku nositelných zařízení do budoucna určitě plánuje rozšiřovat. To neznamená jen další typy AirPods, ale také zájem o další části těla. Po zápěstí a uších se přirozeně nabízejí oči, takže brýle s nakousnutým jablkem jsou jen otázkou času.

Chytré brýle už před několika lety s velkými ambicemi představil Google, kvůli nevzhlednému designu a nejasné užitečnosti ale selhal. Později Glass našly využití alespoň v profesionálním prostředí, kde například pomáhají pracovníkům zorientovat se ve skladištích nebo stavech strojů. Ambice Applu jsou pochopitelně výrazně vyšší, s představením vlastního produktu pro oči si tedy dává na čas.

Hlavním důvodem je nutnost dostat potřebné technologie jako displeje a baterie na úroveň, která by umožnila atraktivní design. Bez něj se zařízení nošené na tváři zkrátka neobejde. Známý analytik Ming-Chi Kuo před pár dny řekl, že chytré brýle Applu by se mohly do rukou veřejnosti dostat nejdříve v roce 2022. Spekulace a operace firmy spojené s jejich vývojem se nicméně objevují už poměrně dlouho.

Foto: Xhakomo Doda/Behance

Apple Glass měly být podle několika odhadů představeny dokonce už v polovině nebo ke konc letošního roku, podle jiných zase až v roce 2023. Téměř všichni se však shodují na jejich základním účelu – alespoň zezačátku nemají sloužit jako samostatné zařízení. Podobně jako první verze Apple Watch by také brýle plnily roli příslušenství.

Další otázkou pak je, co by to znamenalo v praxi. Samozřejmostí u rozšířené reality je aplikace v mapách, kdy by se přímo na ulicích mohla zobrazovat navigace a přímo na budovách základní informace o nich. První příklady fungování takové schopnosti lze v mapách Applu zahlédnout už nyní prostřednictvím funkce Look Around. Ta je v zásadě sofistikovanější verzí známého Street View od Googlu.

Kromě toho by mohlo dávat smysl například rychlé zobrazování notifikací, ale také výrazné zlepšení her. Do rozšířené reality se loni naplno pustil například Minecraft Earth, umožňující všelijaké struktury stavět prakticky kdekoliv. V tomto ohledu je zajímavá také činnost britské firmy iKinema vytvářející vizuální efekty, kterou Apple loni v říjnu koupil.

Koncept AR brýlí od Applu (Foto: Taeyeon Kim/Behance)

Nakonec by se Apple Glass mohly, stejně jako Apple Watch, stát také důležitým zdravotním zařízením. Ve spojitosti s tím společnost před časem dostala patent, podle něhož brýle pomáhají lidem se zrakovým postižením doplňovat obraz, na který jejich oči nestačí.

Komentáře