Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple prý výrazně odlehčí balení iPhonů 12. Nebude obsahovat sluchátka ani nabíječku
Rozbalovací videa letošních iPhonů by mohla být mnohem kratší než dříve (Foto: Marques Brownlee/YouTube)

Jeden šuplík plný dokumentů, druhý časopisů, třetí… nabíječek. Jedním problémem současnosti je skladování staré elektroniky, kterou uživatelé už nikdy nezapnou a nejspíš ani neprodají. Dalším je hromadění příslušenství, zejména nabíječek a sluchátek – u nového zařízení budou pravděpodobně stejné, takže se jich kolem válí stále více. Podle nejnovějších informací se Apple plánuje tomuto problému postavit jednoduše – v krabicích příštích iPhonů nabíječky ani sluchátka zkrátka nebudou.

iPhony se dlouho prodávaly s nabíječkami k výkonu jen 5 W, za což byl jejich výrobce často kritizován. U modelů z loňského roku si polepšili alespoň majitelé Pro verzí, telefony Applu se však oproti konkurenci stále nabíjí poměrně pomalu. Firma nicméně zřejmě preferuje trochu odlišné řešení. Počítá s tím, že nabíjení probíhá přes noc, takže do iOS 13 přidala lepší ochranu baterie před opotřebením a zajímají ji spíše bezdrátové nabíječky.

Apple vlastní bezdrátovou nabíjecí podložku zatím nepředstavil, ale prý se chystá opravená verze AirPower. Do té doby ve svém oficiálním obchodu nabízí mnoho produktů třetích stran. Ve prospěch výhradně bezdrátového nabíjení hovoří také spekulace, že už příští rok se možná objeví první iPhone zcela bez konektorů. Letošní upuštění od přibalené nabíječky a sluchátek by tak mohlo být prvním krokem k tomu.

Možné velikosti iPhonů 12 (Foto: Ben Geskin / Twitter)

Dalším, snad mnohem důležitějším aspektem zprávy je problém elektronického odpadu. Většina uživatelů iPhonů pravděpodobně u svého dalšího telefonu skutečně nepotřebuje žádné příslušenství, protože už tak má doma k dispozici více než jeden kus. Navíc může být výsledné balení menší, takže se sníží finanční i ekologické náklady na přepravu.

Možností, jak se vyhnout kontroverzi, by bylo nabídnout dvě podoby balení, takový krok by ovšem nejspíše způsobil jen mnohem větší, ač neracionální, zájem o verzi s nabíječkou a sluchátky. Apple se tak podle informací typicky spolehlivého analytika Ming-Chi Kua opět odvážně vydá do neprobádaných vod a příslušenství bude prodávat jen samostatně.

Nakonec je zde samozřejmě cena. iPhone 12 má obsahovat dražší hardware podporující sítě 5G, Apple ale podle Kua chce zachovat cenu aktuálních modelů. Nejsnáze toho lze docílit redukcí obsahu balení, které uživatelé stejně v mnoha případech nepotřebují. Výjimkou by mohl být jen kabel.

Komentáře