Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Další rekord do Cupertina. Apple je první americkou firmou, jejíž hodnota pokořila 1,5 bilionu dolarů

Apple je dlouhodobě jednou z nejhodnotnějších firem na světě a hodnota jeho akcií i celková valuace již nejednou lámaly rekordy. Zatím poslední takový rekord přišel včera, když akcie Applu před zavřením burzy vykázaly růst o 3,16 procenta a firma tak v jeden moment dosáhla valuace 1,5 bilionu dolarů.

Během koronavirové krize akcie Applu zažívaly jisté otřesy, a to hlavně z důvodu obav, že firma dlouhodobě nebude schopna vyrábět svůj hardware. Apple je totiž velmi závislý na výrobě v Číně a právě v nejlidnatější země světa byla zdravotní situace zpočátku krize velmi komplikovaná.

Nyní se ale situace ohledně koronaviru alespoň v Asii viditelně uklidňuje a poptávka po produktech Applu je stále vysoká. Firma navíc investory potěšila řadou rozhodnutí, jako bylo třeba uvedení nového dostupného iPhonu SE nebo nad očekávání dobrými finančními výsledky. Pro investory nejzásadnější zpráva ale podle všeho přišla až včera.

Foto: MacRumors

Během včerejšího dne se vyrojily zvěsti, že by Apple již na červnové vývojářské konferenci mohl oznámit přechod svých Maců na procesory s architekturou ARM. Právě plánované snížení závislosti Applu na společnosti Intel trhy povzbudila a akcie společnosti více než desetidolarovým nárůstem dosáhly při konci obchodování na hodnotu 343,99 dolaru za akcii.

Přechod Maců na ARM procesory by pro Apple byl skutečně velkým krokem, který by jej oprostil od nepříjemné závislosti na největším americkém výrobci čipů. Cookova firma by tak mohla nové počítače vydávat čistě v závislosti na vlastní pokrok ve vývoji a nemusela by produktový cyklus odvíjet od toho, jak se Intelu daří dodržovat termíny. Podobnou taktiku již Apple dlouho provozuje u svých iPhonů a vyplácí se mu.

Další výhodou je samozřejmě i to, že by Apple mohl ještě lépe provázat hardware a software svých Maců, snáze inovovat a především ještě více odlišit své počítače od přístrojů konkurence. Vývoj počítačů by byl zkrátka plně v rukou Applu.

Jak již bylo řečeno, Apple údajně plánuje přechod Maců na ARM procesory oznámit již na vývojářské konferenci WWDC, která proběhne již v tomto měsíci a tentokrát se bude z logických důvodů odehrávat čistě online. První počítače s vlastními čipy Applu by se do prodeje měly dostat již přístí rok.

Komentáře