Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Ekonomika App Storu je větší než u řady zemí. V roce 2019 umožnil půl bilionu dolarů v transakcích
App Store obsahuje téměř dva miliony aplikací (Foto: Apple)

Představení iPhonu bylo bezesporu revolucí na poli mobilních zařízení, jeho vliv by ovšem nemohl být zdaleka tak velký bez spuštění App Storu o rok později. Ten sjednotil a výrazně rozšířil dosud jen malý trh s mobilními aplikacemi a dnes patří k důležitým zdrojům příjmů pro Apple a zásadním pro miliony vývojářů a služeb. Nyní se firma pochlubila, že jen za rok 2019 App Store zprostředkoval transakce v objemu půl bilionu dolarů.

Obchod s aplikacemi dnes stále plní svou původní funkci jediného místa, odkud lze zakoupit a stáhnout software pro iOS zařízení. Kromě toho ale zprostředkovává také mnohé transakce prováděné uvnitř aplikací, platby předplatných nebo výdělky z reklam. Obrovskou kategorií jsou pak finanční operace, které probíhají skrze aplikace, ale Apple se jich nijak neúčastní mimo poskytnutí platformy. Sem patří například nákupy oblečení, elektroniky, potravin, fyzických i digitálních služeb a podobně.

Právě poslední kategorie zahrnuje největší část z celkových 519 miliard dolarů v transakcích, které díky App Storu proběhly. Samotný Apple, který si bere třetinu z zprostředkovaných plateb, tak přímo vyplatil méně než 15 procent z tohoto objemu. Takový poměr ukazuje, že jeho platforma podporuje masivní trh rozvinutý daleko za její hranice.

Mario Kart Tour bylo v App Storu nejstahovanější hrou roku 2019 (Foto: IGN)

Studie nezávislé ekonomické společnosti Analysis Group zjistila, že 413 miliard z celku vygeneroval prodej fyzických produktů a služeb, zatímco 61 miliard připadlo digitálním produktům a službám. Sem spadá také prodej aplikací s předplatných, z nichž svůj podíl získává Apple. Nejvíce v rámci digitálních produktů vydělaly hry, které byly v roce 2019 zároveň nejstahovanějším typem aplikace.

„App Store je místem, kde inovátoři a snílci mohou svoje nápady převést do reality a kde uživatelé najdou bezpečné a důvěryhodné nástroje pro zlepšení svého života,“ řekl Tim Cook. Dodal, že tato platforma má vliv prakticky ve všech částech globálního trhu, přičemž podporuje inovaci, vytváří pracovní místa a pomáhá ekonomickému růstu. Jako takový se samozřejmě musí často vypořádávat i s vlastními problémy spojenými s bezpečností a soukromím.

App Store v současnosti nabízí téměř dva miliony aplikací a každý týden ho navštíví půl miliardy uživatelů. Z hlediska výdělků je zdaleka největší platformou svého druhu.

Komentáře