Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Evropská komise oficiálně prošetřuje Apple. Trnem v oku je App Store i Apple Pay
Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

Apple má na poli byznysu velmi silnou pozici a je nutno říci, že se nebojí svou moc a sílu využívat ve vlastní prospěch. Firma Tima Cooka je už proto dlouho v hledáčku evropské komisařky Margrethe Vestager, která se nijak netají tím, že se chce velkým technologickým firmám věnovat a zkoumat, jestli náhodou neporušují evropskou legislativu o férové hospodářské soutěži. Nyní by Apple ale měl opravu zpozornět, protože Evropská komise začala oficiálně zkoumat hned dva možné prohřešky Applu.

První z možných prohřešků proti férovému konkurenčnímu boji je zacházení Applu s vlastním App Storem. Firmy jako Spotify si totiž dlouhodobě stěžují na to, že je Apple významně znevýhodňuje, když jim účtuje poplatek 30 % ze všech zaplacených předplatných, a zároveň jim zakazuje v aplikacích informovat o tom, že si předplatné mohou koupit i mimo App Store.

Foto: Spotify

Apple Music a další multimediální služby Applu tímto samozřejmě získávají oproti konkurenci výhodu, protože mohou být levnější, a Cookova firma naopak parazituje na úspěchu firem jako Spotify. Podle Evropské komise může být toto jednání v rozporu z regulacemi, a to obzvlášť u služeb, kde Apple nabízí přímou alternativu ke konkurenčním službám.

Druhé šetření se pak týká platební služby Apple Pay. Komisařka Vestager dle zprávy Reuters již v minulosti informovala, že ohledně Apple Pay získala řadu podnětů, které poukazují na to, že na poli snadných plateb firmy vnímají možnost soutěžit o přízeň zákazníků za čím dál problematičtější.

Apple Pay je sice pro svou jednoduchost a spolehlivost velmi oblíbenou metodou placení a obecně oceňována je i vysoká míra zabezpečení plateb, ale kritici Apple odsuzují, že si NFC čip v telefonu uzurpuje jen a pouze pro sebe. Mezitímco na Androidu mohou NFC čip využít i vývojáři třetích stran, u iPhonů tuto možnost nemají.

Výsledkem je, že mezitímco na Androidu musí platební služba Google Pay o přízeň zákazníků bojovat například s vlastními řešeními jednotlivých bank, uživatelé iPhonů zkrátka jinou možnost než Apple Pay nemají. Banky jsou tak znevýhodněny v tom smyslu, že na platby telefonem má Apple jednoduše monopol.

Apple tento přístup tradičně odůvodňuje důrazem na maximální zabezpečení svých zařízení, ale je otázkou, zda tato argumentace regulátory dlouhodobě uspokojí. I kdyby ale některý z antimonopolních úřadů uznal jednání Applu za činnost v rozporu s pravidly zdravé hospodářské soutěže, pro banky už může být pozdě.

Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude situace dále vyvíjet. Nyní sice víme, že Evropská komise oba tyto potenciální prohřešky vyšetřuje, ale šetření nemá stanovený žádný termín. Je tedy otázkou, kdy se dočkáme nějakého výsledku. Jisté ale je, že nás čeká zcela zásadní rozsudek, který může být precedentem pro další podobné spory.

Komentáře