Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Mac vstupuje do nové éry a iOS sází na widgety. Jaké nejzajímavější novinky představil Apple na WWDC20?

Úvodní keynote vývojářské konference WWDC, která vůbec poprvé proběhla virtuálně, je za námi a bez nadsázky se dá říci, že Apple dnešní prezentací vstoupil do nové éry. Co je ale důležitější, Apple kromě zajímavý softwarových novinek v iOS, watchOS i macOS oznámil také velký přechod Maců na čipy, které vyvíjí ve svých dílnách. Mac tedy čeká nová etapa zcela bez závislosti na Intelu.

First things first. První na programu keynote bylo iOS, které se sice dočkalo spíše menších, ale zato jasně viditelných změn. Apple totiž přináší widgety přímo na hlavní plochu a uživatelé si budou moci na hlavní plochu skládat widgety všeho druhu a všemožných velikostí.

Vybírat bude možné z dedikované galerie, která se otevírá i samotným vývojářům. Právě na nich totiž bude záviset, jak zajímavý obsah uživatel na plochu získá. Za zmínku nicméně určitě stojí speciální funkce Smart Stack, díky níž lze mít na obrazovce widget, jehož obsah se mění dle denní doby a jehož cílem je tedy vždy přinášet ty nejrelevantnější informace pro danou denní dobu.

Na samotné hlavní obrazovce jsme se dočkali také další novinky, kterou Apple nazval App Library a jedná se o speciální „skladiště“ všech aplikací, které má uživatel nainstalované. Ty jsou chytře seřazeny dle kategorií a uživateli jsou nabízeny v pořadí, ve kterém je nejspíš bude potřebovat.

Apple na novou knihovnu aplikací hodně sází a dokonce uživatelům umožňuje si libovolně skrývat celé obrazovky s aplikacemi, aby měl k dispozici jen ty nejoblíbenější aplikace a k ostatním přistupoval právě skrze chytře uspořádanou nabídku na samostatné obrazovce.

Po vzoru macOS přichází na iPhony a iPady také picture-in-picture, funkce, díky níž lze kdykoli opustit přehrávání videa a dále jej po očku sledovat při vykonávání jiných činností na telefonu. Apple pak přepracoval také Siri, se kterou bude možné interagovat bez toho, aby rozhraní této funkce kompletně zabíralo displej. Siri a s ní i třeba telefonní hovory jsou nyní jen malým prvkem v části obrazovky, který nezabraňuje ostatním činnostem, což je určitě krok správným směrem.

Přichází také nové miniaplikace s názvem App Clip, které není potřeba instalovat. Tato novinka umožňuje využívat jakési omezené verze aplikací například k bleskovému půjčení sdíleného dopravního prostředku či jinému nákupu. Takovéto aplikace lze spustit například naskenováním QR kódu, není potřeba je instalovat a podporují přihlášení skrze Apple i placení přes Apple Pay, takže jsou skvěle využitelné ve službách.

Kromě těchto zásadních novinek přichází Cookova firma i s vlastním překladačem, který funkčně konkuruje překladači od Googlu, ale češtinu zatím podporovat nebude, vylepšenými Mapami s podporou navigace (opět ne v našich končinách) a také vylepšenými zprávami iMessage. U těch se firma zaměřila především na skupinovou komunikaci, v níž je nově možné odpovídat na konkrétní zprávy, označovat uživatele a podobně.

Menších vylepšení se dočkal i systém CarPlay pro palubní systémy automobilů, ale co je zajímavější, Apple potvrdil spekulace a představil vlastní systém CarKey, který umožní využívat iPhone k odemykání aut. Prvním podporovaným vozem bude „pětkové“ BMW 2021 a funkce vypadá velmi zajímavě – klíčky půjdou sdílet skrze iMessage a jednotlivým řidičům bude možné nastavovat různá oprávnění k užívání vozu.

Apple Watch změří spánek i pohlídá mytí rukou

Krátkou zmínku si zaslouží i watchOS 7. V rámci této verze Apple přejmenoval aplikaci Aktivita na Fitness a kromě pár nových typů cvičení (například tanec) přidal také důkladné (a dlouho očekávané) měření spánku.

Face sharing, jedna z nových funkcí ve watchOS 7

Apple své hodinky Apple Watch dlouhodobě profiluje jako zařízení, které dbá na zdraví uživatele, a k tomu spánek přirozeně patří. Apple proto zabudoval „nástěnku“ s analýzou spánku přímo do aplikace Fitness a hodinky naučil pečlivě hlídat, zda uživatel v noci správně odpočívá. I v důsledku aktuální světového dění pak přibyla také funkce kontroly správného mytí rukou, díky které hodinky dle zvuku pohlídají, zda si uživatel myl ruce dostatečně dlouho a použil mýdlo.

Mac vstupuje do nové éry

Nyní ale k tomu nejzásadnějšímu. Do úplně nové etapy vstupuje Mac, který se během následujících dvou let má zbavit závislosti na Intelu a ještě letos přijde s vlastním ARM procesorem. Apple tak chce ještě lépe provázat svůj software s hardwarem, sjednotit svůj ekosystém zařízení a udělat své Macy ještě rychlejšími a úspornějšími.

Tim Cook důležitost tohoto přechodu přirovnal k přechodu Macu na PowerPC a později na OS X 10. Čekají nás tedy opravdu velké věci a bude zajímavé sledovat, jak se Applu rychlý přechod na vlastní čipy povede. Nečeká nás ale snad žádný velký šok. I přes slibovaný příchod prvního Macu s čipem Applu, který byl během prezentace nazýván Apple Silicon, jsou dle Cooka ještě v plánu i další Macy s čipy od Intelu.

První nadšenci si ale podle všeho budou moci Macy s „áčkovými“ čipy Applu vyzkoušet již brzy a dle Applu budou tato zařízení již nyní velmi dobře použitelná. Apple připravil nástroj, který umožní snadno spouštět i aplikace určené pro tradiční Macy, a uživatelé budou zároveň moci snadno využívat i iOS aplikace, což jim nabídku dostupného softwaru ještě významně rozšíří.

Apple navíc vývojářům připravil sadu nástrojů, jak své aplikace snadno upravovat pro novou architekturu a snadno vyvíjet univerzální aplikace pro oba druhy Maců. Zástupci firmy se navíc nezapomněl pochlubit, že někteří renomovaní vývojáři již svůj software pro Macy s ARM čipy připravili – uživatelé budou moci od počátku využívat například MS Office nebo Adobe Photoshop.

Nejen s chystanými počítači s ARM procesory se pojí také nová verze macOS s názvem Big Sur, která přichází s nečekaně razantním redesignem. Nový macOS se vzhledem významně přiblížil iOS, přináší Ovládací centrum, lištu s widgety a řadu dalších novinek. Výrazněji změněny byly také některé výchozí aplikace jako Finder, Mail, Fotky, Poznámky, kancelářské aplikace iWork či Messages, které přinášejí stejné funkce, jež dorazí i s iOS 14.

Ostré verze softwaru na podzim, Mac s ARM procesorem ještě letos

Nové verze operačních systémů iOS, iPadOS, tvOS a tentokrát i watchOS budou již v červenci k dispozici jako veřejné betaverze. Již nyní jsou k dispozici vývojářské verze systémů a široká veřejnost by se všech novinek měla dočkat na podzim. První Mac s ARM procesorem má do prodeje přijít ještě letos a, jak ohlásil Tim Cook, těšit se ještě můžeme i na nové tradiční Macy s procesory od Intelu.

Komentáře