Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Vyvolat Google Assistant poklepáním aneb zajímavé novinky v iOS 14, o kterých se Apple nezmínil
iOS 14 je velkým krokem vpřed (Foto: Apple)

iOS 14 je až překvapivě velkou novinkou, která hned v několika směrech může zásadně změnit způsob používání iPhonu. Nejvíce se samozřejmě mluví o widgetech přímo na obrazovkách s aplikacemi, což v jiné formě Android nabízí takřka od svých počátků. Včerejší prezentace se nicméně tradičně nemohla věnovat zdaleka všemu, takže mnoho zajímavých maličkostí novináři a vývojáři objevují nyní.

Snad největší novinkou, o které v prezentaci nepadlo ani slovo, je možnost vybrat si náhradu některých systémových aplikací z nabídky třetích stran. To znamená, že jako hlavní prohlížeč internetu půjde používat Google Chrome a jako hlavní e-mailový klient třeba Spark. Uživatelé po tomto kroku volali mnoho let a pro Apple znamená další pootevření systému.

Poprvé od zatřesení pro krok zpět také iOS zařízení dostanou nový způsob fyzické interakce s nimi. Na Twitteru se objevilo několik videí demonstrujících funkci v sekci Zpřístupnění, díky níž lze iniciovat vybranou akci poklepáním na záda telefonu.

První vás může napadnout například pořízení snímku obrazovky dvojitým nebo vytvoření poznámky trojitým klepnutím. Jelikož ovšem funkce „poklepání na záda“ obsahuje také integraci aplikace Zkratky, může sloužit k vyvolávání celých řetězců akcí. Jeden uživatel k němu přiřadil například spuštění asistenta Google Assistant.

Další výraznější změny čekají v aplikaci Hudba, kde se obrazovka s právě přehrávanou skladbou přiblížila Spotify. Místo současné karty překrývající vrstvy pod ní bude přehrávání zabírat celou obrazovku. Pozadí obrazovky s ovládacími prvky se navíc vždy přizpůsobí barvám obalu právě přehrávaného alba. Kromě toho Apple vylepšil vyhledávání a do Apple Music přidal novou funkci, opět známou ze Spotify. Ta po skončení přehrávaného alba nebo playlistu dokáže automaticky najít a začít přehrávat další podobnou hudbu.

Hned několika novinek se dočkala aplikace Fotky. Když uživatel povoluje přístup do své galerie aplikacím třetích stran, v iOS 14 může vybrat jen určité fotografie místo celé knihovny. K jednotlivým obrázkům, které je díky gestům jednodušší procházet, lze pak přidávat krátké popisy.

Základní aplikace pro fotoaparát si stále udržuje svou relativní jednoduchost, ale přesto se rozšířila o zajímavou funkci umožňující detailnější nastavení parametrů fotografií. V současnosti podržení prstu ve kterémkoliv místě hledáčku uzamkne nastavení jasu a ostření pro daný bod. S příchodem iOS 14 půjde obě tato nastavení uzamknout samostatně. Konečně také půjde přímo v aplikaci měnit rozlišení a počet snímků u videa.

Jednou z hlavních novinek Zpráv je možnost používání vláken ve skupinových konverzacích, podobně jako například ve Slacku. Stejně to bude fungovat i v konverzacích pouze s jedním člověkem, takže bude jednodušší je organizovat do témat a přesně identifikovat, na který z probíraných bodů právě reagujeme.

Pochvalu mnoha uživatelů si zasloužilo také převedení módu picture in picture na iPhony, díky němuž lze jakékoliv video sledovat v malém okně na displeji a používat přitom jiné aplikace. Totéž je v iOS 14 možné při hovoru prostřednictvím FaceTime, takže nebude problém stále vidět druhého člověka a přitom například vyhledat potřebnou informaci v Safari. Dále se vrací funkce ze zkušební verze iOS 13, která pomocí umělé inteligence upravovala oči volajícího tak, aby vypadalo, že se dívá do kamery a ne na displej.

Tento seznam stále zdaleka nevyčerpává všechny zajímavé novinky v nové velké verzi iOS, kam patří například i podpora šifrovaných APFS disků v aplikaci Soubory, automatické vylepšení nahraného zvuku v aplikaci Diktafon nebo možnost natočení rychlého videa podržením tlačítka pro snížení hlasitosti. Je možné, že některé z nich před vydáním finální verze zmizí a jiné naopak přibudou. Každopádně iOS 14 celkem jasně představuje poměrně výrazný krok vpřed z hlediska užitečnosti systému.

Komentáře