Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Web Applu se převlékl do černé. Tim Cook v otevřeném dopisu podporuje boj proti systémovému rasismu
Tim Cook, CEO Applu (Foto: Fortune Photo / Flickr)

Domovská stránka Applu je dnes celá pokrytá černou barvou. Většinou se nejedná o nic zvláštního, jelikož ze stínu vystupují křivky iPhonu nebo jiného zařízení. Tentokrát je ale uprostřed prázdného jednobarevného obdélníku jen velký bílý nadpis „Odsouzení rasismu“ („Speaking up on racism“) a odkaz na otevřený dopis Tima Cooka.

Před necelými dvěma týdny se na internetu objevilo několikaminutové video zachycující amerického policistu klečícího na krku afroamerického muže. George Floyd, podezřelý z pokusu o zaplacení falešnou dvacetidolarovou bankovkou, si opakovaně stěžoval, že nemůže dýchat a prosil o uvolnění tlaku, ale bez odezvy. Po několika minutách omdlel, o několik hodin později zemřel.

Nejednalo se zdaleka o první případ zcela neopodstatněné smrti Afroameričana rukou policie, po celé zemi i jinde ve světě se tedy objevily rozsáhlé protesty proti systémovému rasismu ve Spojených státech. V současnosti tak probíhají jedny z nejintenzivnějších demonstrací tohoto typu za mnoho let, k nimž se vyjádřilo i bezpočet jindy typicky apolitických firem. Apple se k podobným tématům v poslední době vyjadřuje častěji než kdysi, Cookův dopis tak v tomto případě není překvapivý.

„Abychom byli jednotní, musíme se za sebe vzájemně postavit a uznat strach, bolest a rozhořčení, které právem vyvolalo bezcitné zabití George Floyda a mnohem delší historie rasismu,“ píše Cook. Apple před několika dny zavřel mnoho ze svých amerických kamenných obchodů a zabednil prosklené stěny ve snaze je ochránit před rabováním. Bednění se posléze stalo prostorem pro mírné protesty lidí, kteří na něj lepili a malovali povzbudivé zprávy a výzvy k aktivismu.

Ředitel technologického giganta dále zdůraznil, jak jsou černošské a hispánské komunity přes změny legislativy i nadále utlačovány, ať už přímo nebo prostřednictvím nedostatku služeb, vzdělání a podobně. Diskriminace rasových menšin zůstává i nadále hluboce zakořeněna v mnoha sférách společnosti. Lidé, kteří jsou jejich součástí, se pak mnohem častěji propadají do chudoby, kriminality a větší dopad na ně měla například také koronavirová pandemie.

„Pokud každému člověku, který této zemi dává lásku, práci a život, nejsme schopni zajistit svobodu od strachu, nemůžeme mít společnost hodnou oslavování,“ apeluje Cook. Jeho firma se v tomto směru i nadále zavazuje poskytovat důležité prostředky znevýhodněným školám a bojovat proti klimatickým změnám. Také ty mají typicky větší dopad na menšinové části společnosti.

Zároveň Apple poskytuje finanční dary organizacím podporujícím boj proti systémovému rasismu v mnoha oblastech.

Nakonec Cook cituje slova Martina Luthera Kinga: „Každá spoelčnost má svoje ochránce statusu quo a svoje bratrstva lhostejných, kteří zaspávají revoluce. Dnes naše samotné přežití záleží na schopnosti zůstat bdělý, přizpůbit se novým myšlenkám, udržet si ostražitost a postavit se výzvě změny.“

Komentáře