Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Zítra začíná první online WWDC. iOS by se mohlo dočkat změn na domovské obrazovce, macOS podpory ARM
Foto: Apple

Zítra začíná vývojářská konference WWDC, která kvůli stále trvajícímu problému pandemie proběhne netradičně kompletně online. Naopak zcela tradičně ji v 19:00 našeho času zahájí velká prezentace nových verzí všech operačních systémů Applu. Nejzásadnější novinkou by přitom mohlo být ohlášení podpory procesorů typu ARM na Macu.

O možnosti použít standardně mobilní procesory s architekturou ARM pro počítače s desktopovými operačními systémy se mluví už mnoho let. Ve spojitosti s Applem však tyto diskuze nabraly významu zejména v poslední době, kdy se výkon iPadů pro a dokonce i iPhonů přiblížil nebo překročil výkon MacBooků Pro. Jejich výpočetní síla přitom není tolik náročná na chlazení a energii, díky čemuž tablety ani telefony nemusí mít větráky a obrovské baterie.

Loni Apple uvedl Project Catalyst umožňující snadné převádění aplikací vyvinutých pro iOS na macOS. Ten má velký význam jak pro vývojáře, tak pro uživatele, jedněm totiž poskytne nástroje zjednodušující tvorbu softwaru pro obě platformy, druhým přinese nové aplikace. Díky Catalystu je tak po dlouhé době na Macu dostupná oficiální aplikace Twitteru nebo Messenger od Facebooku. Podobný systém by mohl pomoci také s předchodem macOS na procesory ARM.

Letošní vývojářská konference Applu WWDC proběhne pouze online (Foto: Apple)

Catalyst má s novou verzí desktopového systému Applu proces převádění aplikací dále vylepšit. Sám Apple ho pak podle všeho použil pro vytvoření nástupce současné aplikace Zprávy pro macOS, která se více sjednocuje se svým mobilním předobrazem. Mnoho dalšího o aktualizacích operačního systému dosud není známo. Je tak otázkou, do jaké míry se zaměří na rozšiřování funkcí nebo naopak zlepšování spolehlivosti.

Výrazné změny by mohly proběhnout u iOS 14. Serveru 9to5Mac se už před časem podařilo získat přístup ke zkušební verzi systému, která naznačila možnost zobrazovat aplikace na domovské obrazovce v seznamu. Další zásadní novinku by představovaly widgety přímo na domovské obrazovce, čímž by se iOS přiblížilo Androidu. Od něj pochází také idea na funkci podobnou překladači od Googlu. Pro mnohé nejdůležitější však bude nový proces testování softwaru, který zamezí opakování se loňských problémů s nestabilitou iOS 13.

Jak popisuje Bloomberg, zajímavé změny by měly doznat i aplikace pro Podcasty a vývojářské nástroje pro rozšířenou realitu. Apple prý dokonce zvažuje svůj ekosystém ještě více otevřít třetím stranám, takže by si uživatelé konečně mohli zvolit libovolný primární prohlížeč nebo e-mailový klient. Už před časem jsme psali, že by nová verze iOS stále mohla být dostupná i pro iPhony 6s a první verzi SE.

Tim Cook (Foto: Apple)

Také watchOS by mělo být výrazným bodem prezentace. Kromě nových ciferníků totiž pravděpodobně přinese vlastní aplikaci pro monitorování spánku a zvláštní mód pro děti. Dětského módu by se pak mohlo dočkat i tvOS. Aktualizace samotného set-top boxu se očekává až na podzim, stejně jako u HomePodu. Ten se má konečně více otevřít třetím stranám, takže Siri bude umět přehrávat hudbu i ze Spotify a dalších služeb.

Komentáře