Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple nemusí doplácet 13 miliard eur za daňové úlevy v Irsku. Soud zamítl rekordní sankci Evropské komise

Apple patří k nejbohatším firmám na světě, jak co se týče hodnoty na akciovém trhu, tak v obratu a dostupné hotovosti z čistých zisků. S tímto statusem se téměř automaticky pojí podezření ze zneužívání legislativních děr ve snaze vyhýbat se placení vysokých daní. V posledních letech byly pod drobnohledem zejména aktivity firmy v Irsku, které bývá označováno za daňový ráj. Žalobu, podle níž Apple dlužil na daních rekordních 13 miliard eur, byla nyní zamítnuta druhým nejvyšším soudem Evropské unie.

Ačkoliv se množství hotovosti držené výrobcem iPhonů za několik posledních let snižuje, stále odpovídá téměř 200 miliardám dolarů. Většinu své hotovosti přitom firma měla v bankách mimo domovské Spojené státy, aby ji nemusela danit při převádění na americké účty. Hlavním skladištěm pro Evropu bylo Irsko, sloužící zároveň jako centrála všech operací Applu na starém kontinentu.

Už v roce 2018 dostala společnost od Evropské komise pokutu ve výši 13 miliard eur, pokrývající částku, kterou prý irské vládě dlužil. Ta přitom s rozhodnutím komise nesouhlasila a letos irský premiér Tima Cooka ocenil za čtyřicet let investicí v zemi. Apple zde skutečně patří k největším zaměstnavatelům, což by ale samozřejmě nemělo měnit nic na nutnosti platit adekvátní daně. Podle eurokomisařky Margrethe Vestager s irskou vládou uzavřel dohodu, díky níž odváděl méně než jedno procento ze svých příjmů.

Margrethe Vestager, eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Evropské komise (Foto: Friends of Europe / Flickr)

Tim Cook celou kauzu s Evropskou komisí od začátku jednoznačně odsuzoval a označil ji za „politický nesmysl“. Irsko se vůči žalobě, že Cookova společnost se od něj těší nezákonnému zvýhodňování, odvolalo. Zároveň se tak chtělo zbavit označování za daňový ráj.

V zásadě za pravdu mu teď dal Tribunál Evropské unie, podle něhož údajné problematické jednání nebylo prokázáno. „Tribunál míní, že komise ve svých alternativních demonstracích nedokázala, že by napadnutá daňová rozhodnutí byla výsledkem příliš mírných kroků irských daňových autorit,“ uvedl soudní orgán.

Ačkoliv toto nové rozhodnutí zamítá už čtyři roky trvající spor, Evropské komisi zbývá ještě poslední krok. V následujících sedmdesáti dnech má čas na to, aby aktuální vývoj kauzy detailně prošla a odvolala se na nejvyšší evropský soudní orgán, samotný Soudní dvůr EU. Ten by pak učinil finální rozhodnutí.

Tim Cook kauzu od začátku označoval za „politickou hloupost“ (Foto: FORTUNE Global Forum / Flickr)

Margrethe Vestager i nadále zastává, že daňové zvýhodňování nadnárodních korporací v Eropské unii probíhá a poškozuje místní společnosti. Na druhou stranu bývají podobné praktiky velmi výhodné pro dané země, které mohou zažívat výrazný ekonomický růst díky investicím velkých firem.

Komentáře