Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Chybí platební terminál s NFC? Nevadí, Apple Pay v iOS 14 bude podporovat i platby přes QR kódy
Platba pomocí QR kódu je dnes po světě běžně rozšířená (Foto: Proxyclick/Unsplash)

Rychle se blíží doba, kdy nebude nejmenší problém se v každodenním životě obejít jak bez hotovosti, tak bez fyzické platební karty. Zásadní podíl má na tom samozřejmě Apple Pay, které už dnes pro mnohé činí klasickou peněženku téměř nepotřebnou. Stále však existují případy, kdy není k dispozici platební terminál s NFC. iOS 14 má v plánu jejich nepřítomnost napravit QR kódy.

Platební terminál dnes patří k základním nástrojům míst, kde probíhají finanční transakce. Stále se ale jedná o technicky složité a relativně drahé přístroje, takže ne vždy je jejich zařazení do byznysu jednoduché. Nejvíce to platí pro země jako USA nebo Čína, dva největší trhy Applu, kde je dostupnost terminálů například ve srovnání s Českem velmi malá.

To je ostatně jeden z důvodů, proč Apple loni představil vlastní magnetickou platební kartu Apple Card. Další alternativou, jak mohou moderní technologie pracovat se zastaralými platebními systémy, jsou QR kódy. Přikládání iPhonu ke čtečce s NFC čipem se prostě nahradí naskenováním černobílého vzorce, který lze na samolepce snadno použít kdekoliv.

iOS 14 je výrazným krokem vpřed (Foto: Apple)

Ačkoliv umí telefony Applu QR kódy přímo v prostředí fotoaparátu rozeznávat už nějakou dobu, dosud chybělo jakékoliv propojení s Apple Pay. To se má s příchodem iOS 14 změnit. Server 9to5Mac ve druhé zkušební verzi iOS 14 v aplikaci Wallet našel novou obrazovku informující, že si platební služba Applu nově rozumí i s QR kódy a tradičními čárovými kódy.

Nová forma platby by měla opět fungovat přímo v rozhraní fotoaparátu, takže nebude třeba mít Wallet na hlavní obrazovce. Systém by měl přitom podporovat dva způsoby transakcí, oskenování vyčištěného kódu nebo naopak vygenerování kódu pro oskenování čtečkou. Podpora by měla být zpřístupněna i aplikacím třetích stran.

Apple Pay s QR kódy se tak připojí k už tak až překvapivě dlouhému seznamu novinek v iOS 14. Hlavními jsou samozřejmě widgety na domovské obrazovce, podívali jsme se ale také na několik velice zajímavých detailů jako například vyvolávání funkcí poklepáním na záda telefonu.

Komentáře