Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Odemčený telefon, ale zamčený Messenger. Aplikace Facebooku může nově vyžadovat Face ID při každém otevření
WhatsApp, spadající pod Zuckerbergův Facebook, je standardně šifrovaná, to ovšem malware nezastaví

S představením Touch ID iPhone v zásadě ustanovil kvalitní zabezpečení jako jeden ze základních aspektů mobilních zařízení. S rozšiřováním informací a možností dostupných hned z uzamčené obrazovky se ale koncept otevírání telefonu jen známému člověku musel ještě o kousek rozšířit. Nastavení iPhonu tedy obsahuje zvláštní sekci, kde lze například zakázat zobrazení obsahu zpráv na zamčeném zařízení. Stejnou funkci nově dostane také Messenger.

Facebook se za posledních pár let stal takřka synonymem pro problémy soukromí a bezpečnosti dat na internetu. Za soukromé nelze tak docela považovat ani konverzace na Messengeru, dodnes totiž standardně nejsou šifrované. Společnost vedená Markem Zuckerbergem nicméně na loňské konferenci F8 prohlásila, že soukromí na internetu je pro ni důležité téma a ve svých produktech se na něj bude zaměřovat více.

Messenger dostal funkci Zámek aplikace a samostatnou sekci pro nastavení soukromí

Alespoň malým pozitivním krokem v tomto směru je nová funkce Messengeru. Ačkoliv samotné algoritmy Facebooku přístup k soukromým zprávám uživatelů mají, nemusí ho automaticky dostat člověk, kterému půjčíme svůj telefon. Aplikace se totiž krátce po zavření zablokuje a při opětovném spuštění vyžaduje ověření totožnosti prostřednictvím Face ID nebo Touch ID.

Funkce s názvem Zámek aplikace (App Lock) se nachází v nové sekci Soukromí v nastavení Messengeru. Zde jsou shromážděny všechny dostupné volby s tímto tématem spojené jako seznam zablokovaných lidí, viditelnost příběhů nebo informace o tajných konverzacích. Samotný Zámek aplikace pak dovoluje zvolit také dobu od opuštění Messengeru, po níž bude ověření vyžadovat.

Messenger může nově vyžadovat samostatné odemčení

Odemčení aplikace při každém spuštění je už dlouho standardem u internetového bankovnictví, ostatní ale takovou možnost často nenabízí. Facebook se tak zámkem pro svou chatovací službu přichází se zajímavou funkcí, jejíž užitečnost je snadné si představit i v mnoha dalších případech, od sociálních sítí přes fotografie až po e-mail.

Zatím zůstává otázkou, zda se něco podobného naučí i ostatní aplikace sociálního giganta, oznámeny ale byly další novinky týkající se bezpečnosti a soukromí. Uživatelé například dostanou širší možnosti kontroly toho, kdo jim může napsat. Obrázky zaslané „neznámými lidmi“ pak budou standardně rozmazány, dokud se je jejich adresát sám nerozhodne prohlédnout.

Komentáře