Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Velká rána pro Apple. Ze služby Apple News+ odchází The New York Times, chce přímý kontakt se čtenáři

Apple dlouhodobě ukazuje, že jsou služby velmi důležitým pilířem jeho podnikání a dnes již naprosto klíčovou součástí celého jeho ekosystému. Služby s měsíčním předplatným mají ostatně tu výhodu, že se jedná o stálý a pravidelný příjem, který má navíc výrazně vyšší růstový potenciál než prodeje hardwaru. Nyní ale služby Applu dostávají poměrně zásadní ránu – z platformy Apple News+ odchází The New York Times.

Vydavatel The New York Times jednoduše oznámil, že své články již nebude distribuovat skrze platformu Applu a Tim Cook má tedy jasný důvod k vráskám na čele. Ze služby totiž náhle a s okamžitou platností odešel jeden z nejzvučnějších vydavatelů, který byl s platformou spojen.

Provozní ředitelka The New York Times Meredith Kopit Levienová rozhodnutí odůvodnila, že firma chce navazovat se svými čtenáři přímý kontakt, mít možnost dále je přesměrovávat na svůj další obsah a pracovat s nimi podle svých představ, a to jak novinářských, tak i byznysových. To Apple News dle Levienové neumožňuje.

Důležité je poznamenat, že The New York Times byly součástí bezplatné sekce Apple News, tedy platformy, která agreguje zprávy z různých zdrojů, podobně jako třeba Google News. Times tedy do obsahu platformy Applu přispívaly jen omezeným množstvím svých bezplatných článků.

I tak je ale ztráta takto renomovaného zdroje významná, protože Apple News fungují přeci jen malinko jinak než ostatní agregátory. Nejlepší články jsou zde vybírány týmem opravdových „živých“ novinářů a Apple je velmi opatrný v tom, které zdroje na platformu pustí. Právě The New York Times jsou samozřejmě jedním z oněch kvalitních a důvěryhodných zdrojů, jehož ztráta firmu určitě netěší.

Apple ve své prohlášení uvádí, že Times pro Apple News dodávaly skutečně jen několik článků denně a dopad tohoto exitu na čtenáře tedy bude minimální. Cookova firma ale může mít oprávněné obavy, zda krok The New York Times nespustí vlnu dalších odchodů. Média jsou ostatně i kvůli kornavirové pandemii v obtížné finanční situaci a pokud jim partnerství s Applem nedává ekonomický smysl, zuby nehty se jej držet nebudou.

Apple News, které zatím fungují jen na nejvýznamnějších světových trzích a u nás nikoli, dle Applu využívá 125 milionů uživatelů denně. Služba má i svou placenou verzi Apple News Plus, která umožňuje získat za jednotný poplatek necelých 10 dolarů neomezený přístup k široké nabídce prémiových titulů jako The Wall Street Journal, Los Angeles Times, The New Yorker, Wired a dalších. Počet předplatitelů této služby ovšem Apple neuvádí.

Komentáře