Inzerce      O nás     CzechCrunch  
Apple je po rekordním čtvrtletí opět nejhodnotnější firmou na světě. Blíží se ke dvěma bilionům
Tim Cook (Foto: Fortune Photo – Stuart Isett / Flickr)

Od doby vypuknutí letošní pandemie upadá ekonomika po celém světě, klesají prodeje mobilních zařízení a zpomalila se výroba nových. Paralelně s tím ty největší technologické společnosti jako Facebook nebo Amazon přesto ohlásily rekordní zisky. Všemu přitom vévodil Apple, který si vysloužil nejvyšší ocenění svých akcií v historii a pozici nejhodnotnější firmy na planetě.

Jen před několika dny se Tim Cook po boku ředitelů Amazonu, Googlu a Facebooku snažil americkému kongresu vysvětlit, proč nelze fungování App Storu označit za monopolistické. Otázky, s nimiž se musel vypořádat, se týkaly už mnohokrát probíraných témat jako například faktu, že sám Apple v obchodě nabízí vlastní verze mnoha jiných služeb. Spotify proto na firmu před časem podalo stížnost, podle níž svou hudební streamovací službu zvýhodňuje vůči ostatním.

Někdejší kandidátka na americkou prezidentku Elizabeth Warrenová proto dokonce navrhla, že App Store by se měl od zbytku technologického giganta oddělit a fungovat jako samostatná nezávislá společnost. V současnosti si Apple z prodeje aplikací třetích stran bere procentuální podíl dosahující až 30 %, což mu ročně do kasy přináší miliardy dolarů. Náklady na provoz a vývoj obchodu s aplikacemi se přitom pohybují v řádu desítek milionů dolarů.

iPhone SE druhé generace se oblíbený i přes zastaralý design (Foto: Apple)

I díky tomu Apple v červnovém čtvrtletí dosáhl rekordních výsledků za dané období. Kamenné Apple Story po celém světě jsou posledních pár měsíců z velké části zavřené, což podle analytiků věštilo neblahý dopad na prodeje hardwaru. Také firma samotná řekla, že nebýt tohoto faktu, oslovila by ještě více zákazníků, přesto ovšem dosáhla 11 % meziročního růstu tržeb neboli 59,7 miliard dolarů celkem. Čistý zisk pak stoupl ještě o něco výrazněji na 11,25 miliard dolarů, tedy o 12 % více než loni.

Jelikož akciový trh očekával naopak propad obou čísel, rekordní příjmy byly velkým překvapením a důvodem pro skok akcií Applu nahoru. Den po ohlášení čtvrtletních výsledků se jejich hodnota zvýšila o více než 6 % na historických 407 dolarů a od té doby stoupá až na aktuálních 425 dolarů. Po sečtení všech akcií společnosti dostaneme číslo 1,84 bilionu dolarů.

To znamená, že se Apple přetahuje o příčku nejhodnotnější firmy na světě s ropným gigantem Saudi Aramco. Ten prvenství s velkým náskokem získal loni v dubnu, hned po tom, co vstoupil na akciový trh. Zatímco jeho hodnota se ale od té doby výrazně nezvýšila, technologické společnosti v čele s Applem stále strmě stoupají.

Hodnota akcií Applu od čtvrtečního ohlášení příjmů neustále stoupá

V uplynulém čtvrtletí Cookova firma s úspěchem uvedla novou verzi iPhonu SE, představila významné změny v iOS a oznámila přechod Maců na vlastní čipy s architekturou ARM. Do konce roku nás pak čekají první iPhony s podporou sítí 5G a první MacBook s procesorem Applu. Momentálně tedy může být jen otázkou několika měsíců, než výrobce iPhonu, možná jako první v dějinách, překročí dva biliony dolarů.

Komentáře